İşsizlik sigortasına karşılaştırmalı bir yaklaşım: Avrupa Birliği ülkeleri ve Türkiye
A comparative approach to unemployment insurance: European Union countries and Turkey
- Tez No: 228755
- Danışmanlar: PROF. DR. HALİL KALABALIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Public Administration, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 186
Özet
Gelişmişlik seviyesi ne kadar olursa olsun, bütün dünyada ülkelerin karşı karşıya olduğu sosyo-ekonomik sorunların en başında işsizlik gelmektedir. Günümüzde hızla gelişen teknoloji ve üretimde insan gücünün yerini makinelerin alması insanların işsiz kalmasına neden olmuş, işsizliğin ortaya çıkardığı olumsuzlukları önlemek ve işsizleri korumak amacıyla da çeşitli ülkeler birbirinden farklı yaklaşım ve politikalar geliştirmiştir. Bunlar işsizliği tazmin yöntemleri olarak da bilinen, kıdem tazminatı, işsizlik yardımı ve işsizlik sigortasıdır. Bu politikalardan en yaygın kullanılan ise, işsizlik sigortasıdır. İşsizliği tazmin edici bir sistem olarak işsizlik sigortası, kişinin işsiz kalması durumunda devreye girmektedir.Ülkeler, işsizliğin sonuçlarını giderici, geçici gelir kayıplarını tazmin edici politikalar uygulamak zorundadırlar. Bu politikaların temel araçlarından birisi de işsizlik sigortasıdır. İşsizlik sigortası, ekonomik büyümenin yanı sıra sosyal gelişmenin sağlanması ve gelirin toplumda adil ve dengeli bir biçimde paylaştırılmasını amaçladığı için sosyal devlet olma ilkesinin bir gereğidir.İşsizlik sigortasının amacı, bir işyerinde çalışırken çalışma istek ve yeteneğine sahip olmasına rağmen, kendi istek ve kusuru dışında işini kaybeden kişinin, işini kaybetmesi nedeniyle uğradığı gelir kaybını kısmen de olsa geçici bir süre sağlamak, böylece işsiz kalan kişinin kendisi ve ailesinin sosyo-ekonomik bakımdan zor duruma düşmelerini önlemek, işsiz kaldığı sürede yeni bir iş bulması için gerekli hizmeti ve eğitimi vermektir.Bu çalışmamızda, işsizliğin ortaya çıkardığı olumsuzlukları gidermeye yönelik tedbirlerden biri olan işsizlik sigortası ele alınmış, bu bağlamda bazı Avrupa Birliği Ülkelerindeki işsizlik sigortası uygulamaları ile Türkiye'de uygulanmakta olan sistem değerlendirilerek, Ülkemizdeki işsizlik sigortasının daha iyi işleyebilmesi için çözüm önerileri getirilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In all around the world, unemployment is the major socio-economical problem that countries face no matter how developed they are. The people have become unemployed due to the fact that technology improves so fast and machines are substituted for labor force, thus various countries have adopted different approaches and policies in order to prevent the negative effects of unemployment and to protect the workers. Some of them are unemployment insurance, dismissal pay and unemployment relief. The most widely used policy among these is unemployment insurance. Unemployment insurance is a system paid in the case of unemployment and it becomes active when the person is unemployed.Countries have to implement various policies to remove effects of unemployment and compensate provisional loss of income. One of the basic instruments of these policies is the unemployment insurance. The unemployment insurance is a part of social state, because it aims at economic growth, ensuring social development and equitable and balanced distribution of income.The aim of the unemployment insurance is to temporarily compensate the loss of income a part or of a person temporarily and partially who loses his job without his will and fault despite he has the ability and eagerness to work, thus to prevent the person who losses his job and his family from getting into a tough situation economically, and to provide unemployed person a necessary education and service to find a new job during the time he is unemployed.In this study, as a measure of removing negative effects of unemployment, unemployment insurance has been discussed. In this context, after unemployment insurance implementations in some EU countries and the system in Turkey were compared, in conclusion, some solutions are proposed for a better unemployment insurance system in Turkey.