Hedef programlama yaklaşımı ile bütünleşik üretim planlama sisteminin tarım ilaçları üreticisi bir kimya işletmesinde geliştirilmesi
Development of aggregate production planning by goal programming approach in a pesticide chemical manufacturer
- Tez No: 228779
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. METİN ÖNER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
- Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 167
Özet
Günümüzde, işletmeler açısından üretim planlama ve kontrol fonksiyonu hayati önem taşımaktadır. İşletmeler, eldeki kısıtlı kaynaklarını en etkin biçimde kullanabilmek ve günümüzde artan rekabet koşullarında faaliyetlerine yön verebilmek için üretim planlamasına büyük önem vermektedirler. Üretim planlamasında alınan kararlar diğer işletme kararlarını da etkilediğinden, kararların bağımsızca alınması yerine önemli kararların ortaklaşa verilmesi daha doğrudur. Bütünleşik Üretim Planlama, Üretim Planlama ve Kontrol çalışmalarında kullanılan araçlardan biridir. Bütünleşik Üretim Planlama ile üretim hızları, işgücü düzeyleri, fazla mesai ve diğer kontrol edilebilir değişkenler ayarlanarak öngörülenmiş talebi en iyi biçimde karşılamaya çalışılır. Sürecin amacı, maliyet giderlerini en küçüklemektir. Satışları mevsimsel dalgalanma gösteren kimyasal üretim sürecine sahip işletmede, doğrusal programlama yöntemi ile üretim maliyetinin minimizasyonu yapıldıktan sonra hedef programlama ile işletmenin öncelikli hedefleri belirlenip buna uygun matematiksel modeller geliştirilmiş ve uzlaşık çözüme ulaşılmıştır. Matematiksel modellerde kullanılan parametrelere ait veriler uygulamanın yapıldığı işletmeden elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
At the present day, production planning and control function is vital importance in the enterprise field. Enterprises attach importance to production planning for using limited resources effective and to conduct the activities in the face of competition. In case of decisions should be taken in production planning affects other operating decisions, it is good to take them with together. Aggregate Production Planning is one of the implement of Production Planning and Control operations. Along with Aggregate Production Planning, by regulating production rate, workforce level, overtime and other contrallable variables, tries forecasting demand correspondence. The aim of the process is to minimize the cost. company which has seasonal fluctuations in sales and chemical production process, by using lineer programming production cost is minimized and company?s objectives are set and mathematical models are improved to reach optimum result. The parameters which are used in the mathematical models are taken from company.