Osmanlı basınında 1877-1878 Osmanlı-Rus Harbi (93 Harbi)
1877-1878 Ottoman-Russo war in Ottoman press (93 War)
  1. Tez No: 228783
  2. Yazar: SEDAT BAĞIRGAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KEZBAN ACAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gazetecilik, Tarih, Journalism, History
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Bölümü
  12. Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 137
Özet
1853?1856 Kırım Savaşı'nda yalnız kalan Rusya, özellikle İngiltere ve Fransa desteğini alan Osmanlı Devleti tarafından mağlup edildi. Rusya, bu savaşta aldığı yenilgiyi özellikle 1870'lerden itibaren aktif bir Balkan siyaseti izleyerek telafi etmeye çalıştı. Nisan 1877'de patlak veren Osmanlı Rus Savaşı, nam-ı diğer 93 Harbi, Osmanlı'nın Balkanlardaki politikası ve burada ortaya çıkan sosyal, ekonomik, politik ve kültürel gelişmeler kadar Rusya'nın Balkan politikasının da bir sonucuydu.Bu tez, bahsi geçen savaş öncesinde patlak veren ve Rusya ile savaşa kadar giden Balkan krizine, ardından başlayan 93 Harbinin nedenlerine, gelişmesine ve sonuçlarına Osmanlı basınının gözüyle bakar ve Osmanlı gazetelerinin savaş öncesinde, sırasında ve sonrasındaki gelişmelere yaklaşımını analitik bir bakış açısıyla değerlendirir.
Özet (Çeviri)
At the Crimean War, Russia was defeated by the Ottoman Empire and European its supporters, France and England. It tried to reverse this defeat by pursuing an active policy in the Balkans especially beginning in the 1870s. The Ottoman-Russian War that broke out in April 1877 was a result of Russia?s Balkan policy as much it was of Ottoman policies in the peninsula, social, economical, political and cultural changes there.This thesis looks not only at the Balkan crisis but also at the war that it led to. More importantly it analyzes how Ottoman press approached the war, the reasons for it and its results. Related to this it also presents censorship policies of the government that played an important role in expression of thoughts and news on the war.