Umdetü'l Hakayık 5. cilt transkripsiyonu (1-202. sayfalar arası)
The transcription of the 5th volume of Umdetü'l-Hakayik (1-202 pages)
- Tez No: 529069
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYSUN SARIBEY HAYKIRAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 215
Özet
Yakınçağ tarih araştırmalarının önemli birinci el kaynakları arasında yer alan hatıratlar, aynı zamanda şahsi bilgiler içermesi yönünden araştırmacıların son derece hassas ve büyük bir titizlikle kullanması gereken kaynakların başında gelmektedir. Özellikle büyük savaşların yol açtığı acıları, komutanların yaşanan mağlubiyetin kendi hatalarından kaynaklanmadığını veya savaşta gösterilen kahramanlıklarını anlatmak için çok sayıda hatıratın kaleme alındığı görülmektedir. Bu savaşlardan sebepleri ve sonuçları itibariyle derin izler bırakan 1877-1878 Osmanlı-Rus Savaşı'ndan sonra yazılan hatıratlar arasında Ahmet Muhtar Paşa, Mehmet Arif ve Süleyman Hüsnü Paşa'nın hatıraları ilk akla gelenleridir. 19. yüzyılın sonunda gerçekleşen ve tarihe Doksan Üç Harbi olarak da geçen 1877-1878 Osmanlı-Rus Savaşı'nın önemli aktör ve şahitlerinden olan Süleyman Hüsnü Paşa'nın kaleme aldığı Umdetü'l-Hakayık bu savaşın belli aşamalarını anlatan temel kaynak olma özelliğine sahiptir. Özellikle savaşın mağlubiyeti ile suçlanan Süleyman Hüsnü Paşa'nın bir manada tarih önünde savunusu olma özelliğini taşıyan altı ciltlik Umdetü'l -Hakayık, bu özelliğiyle savaşta yaşananlar hakkında ayrıntılı bilgi barındırmaktadır. Bu çalışmada, Umdetü'l-Hakayık'ın Tuna Cephesi'nin doğusundaki savaşları anlatan 493 sayfalık 5. cildinin 202 sayfalık kısmı transkrip edilerek araştırmacıların hizmetine sunulmuştur. ANAHTAR KELİMELER: Doksan Üç Harbi, Süleyman Hüsnü Paşa, Umdetü'l-Hakayık, Tuna Cephesi.
Özet (Çeviri)
Memoirs are not only accepted as one of the leading sources of modern historiography, but also accepted as important way of collecting personal informations in the methodology of modern history writing. There has been so many memoirs written by the commanders of important wars, either in order to make them innocent or to explain the sorrow of the war-time periods. The memoirs of Ahmet Muhtar Paşa, Mehmet Arif and Süleyman Hüsnü Paşa were the leading ones that was written about the reassons and the results of the Russo-Ottoman War of 1877-1878. Umdetü'l-Hakayık, as the memoir of Süleyman Hüsnü Paşa, is one of the most important sources of the Russo-Ottoman War of 1877-1878. Especially as an effort to perform and show the innocence of Süleyman Hüsnü Paşa, who in reality lost the war against the Russians, just after the war, this memoir, full of details on the war period, has to be analyzed strongfully. In this study, the 5th volume of the memoir of Süleyman Hüsnü Paşa, nearly 202 pages, will be transcripted as an academic service as an important source to the researchers. KEY WORDS: Russo-Ottoman War of 1877-1878, Süleyman Hüsnü Paşa, Umdetü'l-Hakayık, Tuna Front.