Akut lomber disk hernili hastalarda uygulanan Williams ve Mckenzife egzersiz programlarının etkinliği
- Tez No: 37861
- Danışmanlar: DOÇ.DR. HİDAYET SARI
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
- Yıl: 1994
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
ÖZET VE SONUÇ Bu çalışmada 48 akut veya eksazerbe lomber disk hernili hastada fleksiyon ve ekstansiyon egzersizleri uygulamasının etkinliği incelendi. Disk hernili olguların 16'sı Kontrol Grubu, 16'sı Williams Grubu ve 16'sı McKenzie Grubunu oluşturdu. Denekler ağrı, eklem hareket açıklığı, DBK ve EPZ mesafesi testi, Fostur analizi dikkate alınarak değerlendirildiler. 1)A?RI: İstirahat ve Aktivite ağrısı şiddeti ve yayılımı ayrı ayrı istatistiksel olarak değerlendirildiğinde her bir parametre için McKenzie grubu VVilliams ve Kontrol gruplarına oranla daha iyi sonuç verdi. 2)EKLEM HAREKET AÇIKLI?I: Ekstansiyon, Sol ve Sağ Lateral Fleksiyon ölçümlerinde McKenzie grubu diğer iki gruba göre daha etkili iken Fleksiyon hareketinde her üç grup arasında istatistiksel açıdan bir fark bulunmasa da "VV'illiams Grubu değerleri diğer iki gruptan daha iyi idi. 3)DBK testi: McKenzie grubu Kontrol ve VVilliams gruplarına oranla daha iyi sonuç verdi. 4)EPZ mesafesi testi: Kontrol grubu sonuçları diğer iki gruba oranla istatistiksel açıdan daha anlamlı bulundu. 5)Postür analizi: Skolyoz ve Kifoz değerlendirmesinde her üç gruptan alınan sonuçlarda fark istatistiksel açıdan anlamsızdı. Lomber disk hernili hastalarda görülen en tipik semptomlardan olan Lordoz azalmasının normal lordoz seviyesine ulaşması en fazla McKenzie grubu deneklerde mevcuttu. Ve bu istatistiksel olarak anlamlıydı. Sonuç olarak; Lomber disk hernili hastalara egzersiz vermenin gerekliliği artık biliniyor olmasına karşın, hangi egzersiz tipinin uygun olacağı konusunda çelişki mevcuttur. Biz çalışmamızda lomber disk hernisinde egzersiz metodu olarak öncelikle McKenzie programının uygulanmasının; kişinin mekanik ihtiyaçlarına göre tedavi programının düzenlenmesi ve hastanın tedavisi sırasında çıkan cevaba göre egzersizlerin yönlendirilmesi esasına dayanması sebebiyle standart 6 egzersizden oluşan ve bilimsel kanıtı az bulunan VVilliams egzersizlerinden daha etkili ve emin bir yöntem olduğu sonucuna vardık.
Özet (Çeviri)
SUMMARY in this study the effect of flexion and extension exercises in 48 patients with acute ör exacerbated lumber dişe hernia have been ınvestigaîed. Patients were classifıed into 3 groups; 16 as control, 16 as Williams and 16 as McKenzie group. Patients vvere investigated taking pain, joint range of motion, straight leg elevation test and finger- tip-floor test criterias into considerations. 1)PAİN: The severity and radiation of rest and activity pain were stastistically evaluated for each parameter. Compared with the Williams and control groups, McKenzie group had betler results. 2)JOİNT RANGE OF MOTİON: Although in the evaluation of extension, left and right lateral flexion compared to other 2 groups. McKenzie group vvas more effective, ali 3 groups had no statistically important difference in the evaluation of flexion movement. 3)STRAİGHT LEG EVALUATİON TEST: McKenzie group has showed betler results compared to olher groups. 4)FİNGER TİP- FLOOR TEST: The resulls of the control group vvere statistically signifıcant compared lo the other 2 groups. 5)POSTURE ANALYSİS: in evaluating scoliosis and kyphosis, there was no statistically signifıcant difference betvveen the groups. Loos of lordosis is the mosl commonly seen symptom in lumber dişe hernia patients. McKenzie group showed the best recovery to normal lordosis among the other 2 groups. This difference was statistically significant. Despite the knovvn fact that lumber dişe hernia patient should receive exercises, it's yet to determine which type of exercises should be recommended. in the light of the results in our study we recommend McKenzie programme as the primary exercise melhod in patients with lumber dişe hernia. Hovvever, exercise programme should be adapted according to patients mechanical needs and according to patients response to recommended programme. Finally; McKenzie programme was shown to be more effective than Williams programme which consisted of 6 standard scientifically confırmed exercises.