Köy enstitüleri ile çoklu zeka ilişkisi
Village instations and multiple intelligience connection
  1. Tez No: 228815
  2. Yazar: ŞÜKRAN AYKANAT
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SAADET TEKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Bölümü
  12. Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Bu çalışmanın evreni İzmir'de ve Ankara'da yaşayan Köy Enstitüsümezunu emekli öğretmenlerdir.Araştırmada, tarafımızdan(2003) geliştirilen ?Köy Enstitüleri'nde YapılanEğitim-Öğretim Etkinliklerine Yönelik Tutum Ölçeği? kullanılmıştır.Yapılan uygulama sonucunda, 96 Köy Enstitüsü mezununa tutum ölçeğiuygulanmıştır. Bunlardan 14 tanesi çalışmaya dâhil edilmemiştir.Araştırmada, üç alt problem yanıtlanmaya çalışılmış ve verilerinanalizinde frekans, yüzde, aritmetik ortalama, standart sapma, t testi, F testive LSD testi kullanılmıştır.Araştırma bulguları aşağıdaki gibi özetlenebilir:1. Köy Enstitüleri'nde yapılan eğitim-öğretim etkinlikleri çoklu zekâkuramının bütün zekâ alanlarını destekler ve geliştirir niteliktedir. KöyEnstitüleri'nde çoklu zekâ kuramı, adı aynı olmasa da, uygulanmıştır.2.
Özet (Çeviri)
The people whom that work was applied to retired teachers, who liveİzmir and Ankara, that were graduated from village institution.Education-teaching activities questionnairy' , developped by theresearcher(2003), was used in this research.96 questionnaire were applied to retired teachers graduated from villageinstitues 14 of them were not included in that research.In the research, three sub problems tried to be answered and frequencies,percentages, arithmetic averages, standart deviations, t tests, f tests and LSD testwere used for analyze of the data.The findings of the research could be summurızed as follows;1- The education and learning activities that are applied in village schoolsdevelop and support all the intelligence area in the multiple intelligence theory.Although, the name is not the same, Multiple Intelligence Theory was applied tovillage schools.2- According to their personal features, there are not many noticable differencestheir aptitudes (p