Adli muhasebe kapsamında kredi kartı dolandırıcılıkları ve Türkiye örneği
Credit card frauds in Turkey within the framework of forensic accounting
- Tez No: 228824
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HÜSEYİN AKTAŞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 129
Özet
Teknolojik açıdan her gün ve her an bir yeniliğe ve buluşa sahne olan globalleşen günümüz dünyası, kredi kartı dolandırıcılığı gibi bilişim suçları olarak ta anılan yeni nesil beyaz yaka suçları gibi risk unsurlarıyla karşı karşıyadır. Hızlı bir artış gösteren bu son derece karmaşık yeni nesil suçları artık eski yöntem ve tekniklerle soruşturmak artık hemen hemen imkansızdır. Bu suçlarla mücadelede uzmanlaşma ve eğitim ihtiyacı eskiye nazaran daha da artmıştır. Nitekim bu gelişmeler başta ABD olmak üzere pek çok Batı ülkesinde İngilizce adı ?forensic accounting? olan ve Türkçe'de ?adli muhasebe? olarak karşılığını bulan yeni bir alanın ortaya çıkmasına neden olmuştur. Son yıllarda kendilerine geniş bir alanda uygulama alanı bulan adli muhasebecililer sayesinde işletmeler veya FBI gibi güvenlik teşkilatları, özellikle dolandırıcılık suçları hakkında derinlemesine ve teknik araştırmalar yapabilmekte ve mahkemede kullanılabilecek ölçüde kullanışlı muhasebe analizleri sağlayabilmektedirler. Adli muhasebe çalışmaları neticesinde elde edilen somut deliller, özellikle bu karmaşık dolandırıcılık suçlarının yargılama safhasında tam anlamıyla ortaya çıkarılmasına yardımcı olduğu gibi muhtemel mağduriyetlerin de önüne geçebilmektedir. Pek çok Batı ülkesinde uzun yıllardan beri kendisinden istifade edilen ?adli muhasebe? ve ?adli muhasebecilik? ne yazık ki ülkemizde günümüze kadar hakettiği ilgiyi bulamamıştır. Çalışmamızda ülkemizdeki kredi kartı dolandırıcılığı soruşturma süreci ile adli muhasebenin önermekte olduğu soruşturma süreci karşılaştırılarak, benzerlik ve farklılıklar ortaya konulmaya çalışılmıştır. Böylelikle kolluk güçlerimiz tarafından, özellikle kredi kartı dolandırıcılığı suçlarının soruşturulmasında ve diğer tüm dolandırıcılık suçlarının soruşturulması aşamasında istifade edilebilecek bir soruşturma modeli ortaya konulmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Our globalized world, in a state of continuous technological change and innovations, has been challenged by new generation criminology risk factors such as white-collar crimes in particular credit card frauds. Moreover, it has become almost impossible to deal with and to pursue these new generation crimes by means of conventional methods and techniques. İndeed, it has recently become more vital that such new generation crime cases be handled with more specialization and spesific training. Henceforth, these developments aided the emergence of a new subdicipline called ?Forensic Accounting? in the USA first and foremost and many Western countries as well. National security organizations including FBI and many others have been equipped with tools to analyze fraud cases throughly, to carry out technical interrogations and to provide accounting analyses to be used as evidences at courts, thanks to the forensic accounting specialists who can practice at a wide variety of fields. Evidences coming out of studies carried out by forensic accountants have been able to shed light on the proof of complicated fraud cases at courts, and they have been able to prevent possible abuses due to such crimes. Yet, forensic accounting has not met the attention it deserves in our country relative to its popularity enjoyed at many Western countries. This study elaborates similarities and differences at credit card fraud cases interrogations by means of a comparative analysis between the practices in Turkey and formal interrogation processes as proposed by forensic accounting discipline. Thus, the work proposes a new model of interrogation, which can be utilized in handling the credit card fraud cases in Turkey and other related fraud cases during interrogation phase, to the law enforcement agencies.