Türkiye'de gelir dağılımının yapısal değişimi
Structural evolution of income distribution in Turkey
  1. Tez No: 228827
  2. Yazar: ARINÇ ÇALIK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İLKAY DİLBER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonometri, Ekonomi, Econometrics, Economics
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Teorisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 141
Özet
Gelir dağılımı ve gelir dağılımının eşitsizliği sorunu uzun süredir iktisat literatüründe yer alan ve çözülmesi konusunda çeşitli teorilerin ortaya atıldığı bir kavramdır. Ekonomik birimlerin milli gelirden aldıkları pay çoğu zaman birbirine eşit değildir. Bu bakımdan dünyada gerek ülkeler içinde gerekse ülkeler arasında bireyler ya da sektörler arasındaki gelirin bölüşümü konusunda ciddi sorunlar yaşanmaktadır. Yıllar boyu ülkeler arası ya da ülkeler içerisindeki gelir dağılımı eşitsizliğinin nedenleri ve çözümleri açıklanmaya çalışılsa da şu ana kadar özellikle gelişmekte olan ülkelerde bu konuda somut bir gelişme sağlanamamıştır.Milli gelirin bölüşümünün adaletsizliği tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de yoğun olarak ele alınan ve çözüm bekleyen sorunlar arasında yer almaktadır. Ülkemizde cumhuriyetin kuruluşunda sonra gelir dağılımı ile ilgili çalışmalara rastlanmakta ve ekonomi otoritelerinin bu konu üzerine eğildiği gözlemlenmektedir. Çünkü Türkiye'nin ekonomik sıkıntılarından kaynaklanan yoksulluk oranının yıllar geçtikçe yükselmesi, doğal olarak en zengin ile en yoksul arasındaki farkın irdelenmesi ve nedenlerinin araştırılması güdüsünü tetiklemiştir.Çalışmamızda Türkiye'deki gelir dağılımı incelenerek, özellikle milli ekonominin liberalizasyon sürecinin gelir dağılımına etkileri araştırılacaktır. Ülkemizde 24 Ocak 1980 kararları sonrası yaşanan dışa açılma süreci beraberinde birçok finansal krizi getirmiştir. Bu krizler ekonomiyi olumsuz etkilemiş ve sektörler, bireyler arasında ciddi ekonomik problemlere yol açmıştır. Hiç kuşkusuz hükümetler yetkileri çerçevesinde bu krizlerin etkilerini giderecek önlemler ve istikrar programları düzenleyeceklerdir. Çalışmada öncelikle üzerinde durulacak konu bu istikrar programlarının gelir dağılımına olan etkileridir
Özet (Çeviri)
In this study income distribition in Turkey will be researched, especially liberalisation process of national economies effect on income distribition will be reseached. After decisions on 24. January 1980, with open economy model brings a many financial crises in our country. This crises effected economy negatively and reasoned serious economic problems besides sectors and pepoles. Certainly goverments will edit precations and stabilization programs for making effects of crises to minumun in their frame. In this study, firstly stabilzation programs effects on income distribition will evaluate.Inequitable of national incomes distirbution is one of the important problem and waiting for solve in our country as all world. In our country after establishing republic we find studies about income distribition and we see economy autorities studied concern in this subject. Because incresing on poverty rate which sources Turkey?s economical problems naturelly reasoned to researches about reasons of blank between richest and poorest.Income distribution and inequility of income distribution problem is one of the concept which is tried to solve for a long time in economy literature. Share from national income of economic units is not equal mostly. So in the world serious problems living about countries and also besides countries concern in income distirbition besides people and sectors. İnequility of income distribution problem?s reasons and results tried to explain for years but there is no concrete development supplied on this topic.