Sâbit b. Eslem el-Bünânî ve hadis ilmindeki yeri
Sâbit b. Eslem el-Bünânî and his position in hadith literature
- Tez No: 228830
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYHAN TEKİNEŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hadis Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 157
Özet
Sünnetin İslam dinindeki konumu, onun sonraki nesillere intikalini önemli kılmış ve bu nakil işinin kimler tarafından ve nasıl yapıldığı merak konusu olmuştur. Sünneti sonraki nesillere intikal ettiren ravilerin hayatları ve nakil işleminde ortaya koydukları tavırlar ve bu işi nasıl yaptıkları, hangi hususlara dikkat ettikleri vb. konular başta hadis ilmi olmak üzere İslami ilimlerde mühim sayılan konulardandır.Biz bu çalışmamızda Tâbiûn'dan olan Sâbit b. Eslem el-Bünânî'nin hayatı ve özellikle de hadis ilmi açısından ifade etmiş olduğu önemi incelemeye çalışacağız.Çalışma, girişle beraber üç bölümden oluşmaktadır.Birinci bölümde H. 1. ve 2. Asırda Hadis ilmi ve teşekkül eden hadis merkezleri, Sâbit b. Eslem el-Bünânî'nin yaşadığı coğrafî çevre ile Sâbit b. Eslem el-Bünânî'nin yaşadığı sosyal ve ilmî çevre ele alınacaktır.İkinci bölümde Sâbit b. Eslem el-Bünânî'nin hayatı, doğumu, yaşadığı dönem, ismi, nesebi, künyesi, vefâtı, kişiliği, manevi kişiliği, ilmî kişiliği, tâbiîler arasındaki yeri ve fazîleti hakkında bilgi verilecektir.Üçüncü ve son bölümde ise Sâbit b. Eslem el-Bünânî'nin hadis ilmindeki yeri, bölüm başlığı altında güvenilirlik durumu, hadis bilgisi, öğrencileri, hocaları ve rivayetlerinin değerlendirilmesi gibi hususlar incelenecektir.Çalışmanın sonunda ise sonuç ve kaynakça bölümü yer almaktadır
Özet (Çeviri)
The position of sunna in Islam makes the inheritance of this to next generations important and it has been a issue of great interest who transited this inheritance and how. The important points in Islamic Sciences especially in Hadith are the lives of ravi shankar who transit inheritance to the next generations, their attitudes during inheritance and how they managed this, which points they emphasized.In our study, we try to study the life of Sâbit b. Eslem el-Bünânî from Tabiun and his importance in Hadith.The study consists of three chapters.In the first chapter, Hadith in A.H 1 and 2 century and Hadith centers established, geographical environment in which Sabit b. Eslem el-Bunani lived and social and scientific society in which Sabit b. Eslem el-Bunani lived will be discussed.In the second chapter, the information about life and birth of Sabit b. Eslem el-Bunani, the period when he lived, his name, his ancestry, his death, his personality and moral personality, his scientific career, his position and virtue among tabiuns will be presented.The position of Sabit b. Eslem el-Bunani in Hadith, his situation of confidence under the title of the chapter, his Hadith knowledge, his students, his teachers and evaluation of his rumors will be studied in the third chapter.At the end of the study, there are conclusion and bibliography parts.