Türkiye'nin AB ile ticaretinde tarife dışı engeller ve dış ticaret üzerine etkileri
Non tariff barriers and their effect on Turkey?s foreign trade with European Union
- Tez No: 228832
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SELİM İNANÇLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Bölümü
- Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 137
Özet
Dünya ticareti giderek liberalleşirken tarife dışı engel olarak adlandırılan ?Standartlar ve Teknik Düzenlemeler? ülkelerin yeni uygulamaya koydukları engeller olarak ortaya çıkmıştır. Bu konuda literatürde güncel olarak yeterli sayıda araştırma yapılmadığı görülmektedir.Tez çalışmasında tarife dışı engel olarak adlandırılan ?Standartlar ve Teknik Düzenlemeler? hakkında Avrupa Birliği ve Türkiye ile ilgili araştırmalar yapılmış ve bu alanda standartlar, teknik düzenlemeler ve oluşturdukları maliyetlerin ekonomiyi ve dış ticareti nasıl etkilediği araştırılmıştır.Tez çalışmasında amaç Türkiye'nin Avrupa Birliği ile olan dış ticaretinde tarife dışı engellerin dış ticareti nasıl etkilediği yada etkileyeceği yönünde olmuştur. Bu araştırma yapılırken tarife dışı engellerin ortaya çıkışı, tanım ve kapsamı ele alınmış ve bu engellerin dış ticarete olan etkileri teorik olarak incelenmiştir. Ve daha sonraki bölümlerde bu tür engellerin AB ülkeleri ve Türkiye'de uygulanma metotları ile AB ve Türkiye'nin dış ticaretine etkileri araştırılmıştır.Araştırma sonucunda tarife dışı engellerin, firmaların üretim maliyetlerini kısmen arttırdığı, standartlara ve teknik düzenlemelere büyük ölçüde uyumun sağlandığı, ancak ortalama %20 civarında uyumsuzluk gözlendiği, standartlara ve teknik düzenlemelere uyum sağlandığı taktirde ticaret hacminin Türkiye'nin lehine gelişeceği görülebilecektir.
Özet (Çeviri)
Even though world trade is globalized, recently, standards and technical arrangements have been applied as a non-tariff in a globalized world. Literature on this subject is not deeply studied.This study examines standards and technical arrangement, which is one of the non-tariff barriers, between EU and Turkey, and how the standards, technical arrangements affect world trade are examined in this study.The purpose of this study is to find out how the non tariff barriers affect the foreign trade between EU and Turkey. Also, this study tries to explain the origin, definition and the extent of the non tariff barriers, and the explanations of new non-tariff barriers and their effects on foreign trade have been discussed in this study. The application of standards and technical arrangements between EU and Turkey and the effect of non-tariff barriers have been discussed in the following chapters.As a result, the non-tariff barriers which have been implemented in the EU are investigated in respect of Turkish economy. This study has found that the standards and technical arrangements can partly increase the costs of products and providing a number of adaptation standards and technical arrangements to Turkish economy. However, currently there is approximately 20 % adaptation problem. If Turkey is dealt with this adaptation problem, trade between Turkey and EU will increase.