Türk dış ticaretinde korumacılık
Protectionism in the Turkish foreign trade
- Tez No: 89424
- Danışmanlar: PROF. DR. FEVZİ DEVRİM
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 309
Özet
ÖZET Son yıllarda, Gelişmiş Ülkeler ticaretin liberalizasyonu, deregülasyon ve özelleştirme yoluyla ulusal piyasalarında rekabet ve verimliliği artırma yönünde önemli ilerlemeler gerçekleştirdiler. Ancak, aynı zamanda, uluslararası rekabette tarife dışı engeller yoluyla sapmalar meydana gelmektedir. Bu tip ticaret engellerinin kullanımındaki artış, Gelişmiş Ülkeler üzerinde tarife dışı ticaret engellerini yürürlüğe koyma suretiyle dünya piyasalarında verimsizliği ihya etmek için yurtiçi piyasalarında etkin olmayan kısıtlamaları azaltma yönünde ve ters yönlü bir davranışa yol açmış gözükmektedir. Öte yandan, globalleşen dünyada çok taraflı ticaret disiplinlerinin artması ve bebek endüstrileri koruma ve ihracatı teşvik etmeye yönelik bazı araçların kullanımını yasaklayan Uruguay Turu'nun sonucunda bu kuralların faaliyet alanlarının genişlemesi nedeniyle Gelişmekte Olan Ülkelerin seçici stratejileri benimsemelerine imkan kalmamıştır. Türkiye, Türkiye ve Avrupa Birliği (AB) arasında imzalanan Gümrük Birliği Anlaşması gereği AB menşeli sanayi ürünleri üzerinden alınan tarife ve diğer vergileri ortadan kaldırdı ve üçüncü ülkelerden yapılan ithalat için AB Ortak Gümrük Tarifesini uygulamaya devam etmektedir. Türkiye, 2001 yılına kadar AB'nin tercihli giriş hakkı sağladığı tüm ülkelere kendi piyasasına tercihli giriş hakkı tanımak zorundadır. Gümrük Birliği'nden sonra, Türkiye'de, ithalatta uygulanan miktar kısıtlamaları kaldırıldı, onların yerine tarifeler uygulamaya konuldu, tarife yapısı önemli ölçüde baskı altına alındı ve tarife oranlarında indirime gidildi. Bu çalışma üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölüm korumacılıkla ilgili genel ve teorik bir çerçeve çizmektedir. İkinci bölüm tarife ve tarife dışı engelleri incelemektedir, ikinci bölüm, bunun yanı sıra, tarife ve tarife dışı engellerin etkileri ile ilgili teorik düzeydeki araştırma sonuçlarının yeniden değerlendirilmesini sağlamaktadır. Son bölüm ise Türkiye'deki ticaret politikalarını incelemekte ve Türkiye'de uygulanan korumacı ticaret politika ve araçlarını değerlendirmektedir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT During the last decade, developed countries have made dramatic progress towards fostering increased competition and efficiency in their domestic markets through trade liberalization, deregulation, privatization. At the same time, however, international competition has became increasingly distorted by means of non-tariff trade barriers. The increase in the use of these trade barriers seems perverse behavior on the developed countries to reduce inefficient restrictions in domestic markets only to recreate inefficiencies in the world markets through the imposition of non- tariff trade barriers. On the other hand, in a globalized world, it is increasingly argued that the adoption by developing countries of selective strategies may no longer be possible because the intensification of multilateral trade disciplines and the extension of their scope as a result of the Uruguay Round prohibit the use of some key policy tools to promote exports and protect infant industries. As a result of the customs unions (CU) agreement between Turkey and European Union (EU)Turkey eliminated its tariffs and levies on imports of manufactured products from the EU and has also applied the EU's "common external tariff' on imports from third countries. Turkey will be obligated by 2001 to provide preferential access to its markets to all countries to which the EU grants such access. After CU, in Turkey, quantitative restrictions on imports have been eliminated and replaced by tariffs, and tariff structures have already been drastically compressed and their scale reduced. This study is divided into three chapters. Chapter I pictures a general theoretical framework of trade protectionism. Chapter II examines tariffs and non-tariff trade barriers. This chapter also provides a review of the results of theoretical research into the effects of tariffs and non-tariff trade barriers. The last chapter reviews the trade policy in Turkey and evaluates fundamental protectionist trade measures and policies applied in Turkey.