Sivil toplum kuruluşları ve çevrecilik: TEMA Vakfı örneği
Non-governmental organizations and environmentalism: Sample of TEMA foundation
- Tez No: 228838
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İRFAN HAŞLAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Siyasal Bilimler, Sosyoloji, Public Administration, Political Science, Sociology
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bölümü
- Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 147
Özet
?Sivil Toplum? kavramındaki `sivil' kelimesi, sehirli ve medeni anlamlarına gelmektedirve esas olarak devletteki yönetilen kesime, yani halka ait sahıslara vurgu yapmaktadır.Kavram bütünüyle on sekizinci yüzyılda doğmus, on dokuzuncu yüzyılda gelismeyebaslamıs olup; toplumsal fayda, hak ve özgürlük talep eden sosyal yapıları ifadeetmektedir. Bu kavramın zıttı ise ?Siyasi Toplum?dur ve devletin resmi organlarına isaretetmektedir.Genel beklenti, tam basarılı olabilmeleri için sivil toplum kuruluslarının devletle tamameniliskisiz olması yönündedir. Oysaki devletler ve devletlerarası siyasi kuruluslar,çoğunlukla STK'larla sürtüsseler de, bazı konularda onlarla dayanısma içine degirmektedirler. Bu gibi durumlarda devlet, kurulusta temsilci bulundurduğu gibi, finansbakımından da destek verebilmektedir. Bu durumda olan bir STK'nın konumu, siviltoplum tanımına aykırı gibi de algılanabilmektedir. Oysaki, hayat ortamını ifade eden`çevre' ile alakalı, ağaçlandırma, erozyonla mücadele gibi koruyucu çalısmalar; büyük birmali güç gerektirdiğinden dolayı, devlet imkânından da yararlanmak, STK'yı daha verimlihale getirmektedir. Diğer yandan bu durum, zararlı bulduğu devlet uygulamalarına karsıkoymada o STK'yı güçsüz hale de getirebilmektedir.Türkiye'de, çevrecilik alanında çalısmalar yapan TEMA Vakfı incelendiğinde, bu sorununasıldığı görülebilmektedir. Bu durumda herhangi bir kurulusun, STK özelliğine uygunkalabilmesi için, mevcut tanımına ilave olarak su özelliği tasıması gerekmektedir:Sayet devlet organlarının katılım ve desteği varsa, onlar olmadan da çalısmalarınısürdürebilir olmak.
Özet (Çeviri)
The ?civil? word in the concept of ?Civil Society? is synonymous with ?citizen? and ?cultured?words. This word is explaining a person who belonging to people of a state. Borning in 18thcentury concept of civil society has developed in 19th century and its mean social organizationwhich aims to social advantage, justice and freedom. The opposite of this concept is ?PoliticalSociety? and including all of governmental organizations of states. For this reason the waitingfrom civil society organizations have to be non-governmental organizations (shortly NGO).For some texts, states and international politic organizations work together with NGO?s,though generally in struggle against to each other. While they are working together, statessupport NGO?s with personnel and financial powers. In this position, it seemed that essentialcharacteristic of NGO?s had been lost. Especially like afforest and struggle against erosion,connected with environment working, necessities very big financial power. If a NGO workstogether with a state, can be more successful, but this time NGO may be week and feeble inobjection against to some harmful of state?s works.TEMA which one of environmentalist NGO?s in Turkey shows that NGO?s have solved thisproblem. For arriving at this solution, a NGO has to one peculiarity in addition the others:NGO?s self power must be sufficiently for working.