Avrupa Birliği ile Gümrük Birliği Anlaşmasının Türkiye'deki KOBİ'lerin rekabet gücü üzerine etkileri
The effects of agreement of Customs Union with the European Union to upon competitive power of SMES in Turkey
  1. Tez No: 228837
  2. Yazar: ALİ ARMAĞAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ADNAN DOĞRUYOL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Bölümü
  12. Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Küreselleşme eğiliminin giderek hız kazandığı dünyamızda, Türkiye'nin başarılı olabilmesi dünya ekonomisi ile entegre olmasını gerekli kılmaktadır. Bu bağlamda, Gümrük Birliği'ne girilmesi ve Helsinki Kararları çerçevesinde aday ülke statüsü kazanılması bu süreci adeta hızlandırmıştır. Dünya ekonomisi ile entegrasyon için yapılması gereken zorunlu çalışmalardan birisi, küçük ve orta ölçekli işletme (KOBİ)'lere ilişkin politikalarımızı gözden geçirip dünya ekonomisindeki gelişmeler ışığında yeni strateji ve politikalar geliştirmektir.Bu çalışma, KOBİ'leri -spesifik olarak Türkiye'deki KOBİ'leri- daha iyi anlayabilmek amacıyla hazırlanmış açıklayıcı (tasvir edici) bir tez çalışmasıdır. Çalışmada, Türk KOBİ'leri ile AB KOBİ'leri karşılaştırmalı olarak ele alınmış, Türk KOBİ'lerinin uluslar arasılaşmasını etkileyen faktörler ayrıntılarıyla incelenmiştir. Ayrıca, Gümrük Birliği ile Türk KOBİ'lerinin girdiği yolda, AB KOBİ'leri ile rekabet koşulları detaylı olarak ele alınmıştır. Gümrük Birliği üyeliğinin ve AB adaylığının Türkiye ve Türk KOBİ'leri üzerindeki olumlu ve olumsuz etkileri ayrıntılı olarak gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
With growing more and more the trend of globalization, Turkey?s achievement is to require the integration with the world economy. In this context, the entry to European Customs Union and the gaining candidate state statute according to the decisions of Helsinki almost accelerated this process. One of necessary study for the integration with the world economy is to develope new strategy and politics in light of the improvements in the world economy with the revising our politics relating to Small and Medium Size Enterprise (SME).This study is a descriptive thesis work prepared inorder to provide a better undestanding about SMEs ?specifically Turkish SMEs- (Small and Medium Enterprises). In this study, Turkish SMEs and EU?s SMEs were examined comparatively and the effective factors of the internationalization of the Turkish SMEs were examined with details. Furthermore, in the path of Turkish SMEs with Customs Union, conditions of competition with the EU?s SMEs were examined with details. The positive and negative effects of the membership of Customs Union and the candidacy of EU for Turkey and Turkish SMEs were shown with details.