Bâkî Divanı'ndaki kelime grupları ve söz varlığı
The word groups in Bâkî's
- Tez No: 228858
- Danışmanlar: PROF. DR. M. MEHDİ ERGÜZEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Dilbilim, Linguistics
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Edebiyatı Bölümü
- Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 881
Özet
Bir eserde kullanılan kelimeler, kelime grupları, cümle tipleri ve bu kelimelerin hangi sıklıkta kullanıldığı, yazarının üslubunu ve bakış açısını ortaya koymak bakımından çok önemlidir. Biz bu çalışmamızda XVI. yüzyılın en ünlü şairlerinden biri olan Bâkî'nin Divânı'nda kullandığı kelime gruplarını, cümle türlerini ve kelime tekrarlarının hangi sıklıkta karşımıza çıktığını göstermeye çalıştık.Bâkî'nin devrinin edebî ortamından hareketle Divânı'nda hangi kelimeleri sıklıkla kullandığı, en çok hangi kelime grubuna yer verdiği, çalışmamıza bizi yönelten konular oldu.Araştırmamızda, devrinde büyük itibar görmüş olan Bâkî'nin Divânı'nı inceleyerek kullandığı dili ortaya koymaya çalıştık. Bu çalışmayı hazırlarken önce şairler sultanı Bâkî'nin hayatı, edebî şahsiyeti ve eserleri üzerinde durduk. Bu bilgiyi takiben, dilimizde kullanılan kelime grupları ve cümle tahlilleri hakkında açıklamalarda bulunup Divân'da geçen kelime gruplarını ve yüz örnek üzerinde yaptığımız cümle tiplerini tespit ettik.Söz konusu çalışmalardan sonra, kelimelerin ve tamlamaların hangi beyitte ve kaç kez tekrarlandığını göstermesi bakımından bir dizin çalışması yaptık. Kelime tekrarlarının yanı sıra, Arapça ve Farsça tamlamaların da sıklığını ve kaçıncı beyitte geçtiğini görmeye yardımcı olması bakımından Divân'ın beyit numaralarıyla sunulmuş halini ek çalışmamızın sonuna koyduk.Ek olarak, çalışmamızın sayısal verilerini somutlaştırmak üzere kelime gruplarının sayılarını bir tablo halinde sunduk.
Özet (Çeviri)
The words, word groups, statement types, and the frequency of the use of these words are very important because of reflecting the point of view of the writer. In this study, we tried to point out the word groups, statement types and the frequency of the use of words in Bakî?s, who is one of the most famous poets of 16th century, Divan.Considering the literal climate of the times of Bakî, the words and the word groups which he most frequently used, guided our study.In our research, we tried to point out the language used by Bakî, a very esteemed man of his time. During this study, first of all we are interested on the life of the sultan of the poets, Bakî. Subsequently, we made some explanations about the word groups and statement analysis? used in our language and determined the word groups used in Divan and statement types on a hundred examples.After those, as to show the frequency of the use of words and noun phrases in couplets, we tried to make an index. There also is an appendix in our study that shows the Arabian and Persian version, to facilitate to find out the frequency and the place of the words in the text.Additionally, to make concrete the numerical data of our study we showed the number of the word groups in a table.