Bankacılık sektöründe öğrenen örgütte iletişimin önemi ve Eskişehir'de örnek bir uygulama
Importance of communication in learning organization within banking sector and a sample application in Eskişehir
- Tez No: 228861
- Danışmanlar: DOÇ. DR. KAZIM DEVELİOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Yönetimi ve Organizasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 139
Özet
İletişim, öğrenmeyi de kolaylaştırarak, bireysel amaçlara ulaşma üzerinde etkili olduğu gibi örgütsel amaç ve hedefler üzerinde de etkili olmuştur. Günümüzde örgüt yapılarını etkileyen faktörlere bakıldığında, küreselleşme, yönetimde mükemmellik arayışı, insan hakları, iletişimdeki yenilikler, yönetimde iletişimin öneminin artması sayılabilir. Bu faktörlere bakıldığında, iletişim teknolojisindeki yenilikler, yönetimde iletişimin öneminin artmasının, öğrenen örgüt oluşumunda etkileri görülen faktörler olduğunu söylemek mümkündür. İletişimin önem kazanmasıyla tüm dikkatleri üzerine çeken öğrenen örgütler; örgüt üyesi bireylerin bilgilerini paylaştıkları, yeni düşüncelerin ve fikrilerin ortaya çıkması için gerekli ortamın sağlandığı örgütlerdirBu çalışmada; bankacılık sektöründe öğrenen örgütte iletişimin önemi anket tekniği kullanılarak incelenmiştir. Bu kapsamda çalışmanın ilk iki bölümünde iletişim ve öğrenen örgütler ile ilgili kavramlar geniş bir şekilde açıklanmış, literatüre uygun olarak bir alt yapı kurulmuştur. Daha sonra Eskişehir' deki bankalarda yapılan anketten elde edilen veriler çerçevesinde analiz yapılarak yorumlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Communication, making learning easier, has been effective in gaining individual goals as well as organizational aims and goals. Nowadays, globalization, search for excellence in management, human rights and innovations in communication can be thought as increasing importance of communication in management when elements affecting organization structures are analyzed. Concerning these elements it is possible to say that innovations in communication technologies and increasing importance of communication in management are the ones that have effects in constituting learning organization. Learning organizations, drawing all the attention to the top together with the communication?s coming into question, are organizations where member individuals of organization share their information and where required media is provided for the new thoughts and ideas to emerge.In this study; importance of communication in learning organization within banking sector was analyzed via survey techniques. Within this context, the concepts concerning communication and learning organizations have been broadly clarified and an infrastructure convenient to the literature has been constructed in the first two sections. Then analysis was interpreted within the framework of the data gathered from surveys done in banks in Eskişehir.