Black matriarchy: portrayals of women in The Amen Corner and A Raisin In The Sun
Zenci toplumda anaerkillik: The Amen Corner ve A Raisin In The Sun'daki zenci kadınların incelenmesi
  1. Tez No: 228875
  2. Yazar: BAŞAK ÖZKER
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÖZLEM ÖZEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Batı Dilleri ve Edebiyatı, Western Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Batı Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Bu tez 1800'lü ve 1900'lü yılların ırkçı ve ataerkil Amerika'sında, zenci toplumda annenin güçlü olma ve ailede egemen konuma gelme mecburiyetini ve bu otoritenin ailede doğurduğu sonuçları iki tanınmış zenci yazar olan James Baldwin ve Lorraine Hansberry'nin oyunlarındaki, The Amen Corner ve A Raisin in the Sun, üç zenci annenin incelenmesiyle ortaya koymaktadır.İlk bölümde Zenci Edebiyatının gelişimi ve özellikle Harlem Rönesansı olarak adlandırılan dönemi incelenmiştir. Ayrıca, eserleri incelenen yazarlar, James Baldwin ve Lorraine Hansberry hakkında bilgi verilmiştir.İkinci bölümde ise anaerkillik ve zenci toplumdaki anaerkilliğin sebepleri ve sonuçları incelenmiş, sonrasında James Baldwin'in The Amen Corner ve Lorraine Hansberry'nin A Raisin in the Sun adlı eserlerindeki zenci ? kadın ? anne olan üç baskın karakter, Margaret, Ruth ve Lena, annelikleri ve eşlikleri noktasında incelenmiştir.Tezin sonunda zenci toplumdaki anaerkilliğin köleliğin kaçınılmaz bir sonucu olduğu, neticesinde de baskıcı annelerin, kocalarına yabancılaşmış yalnız eşlerin, dindar kadınların ortaya çıktığı sonucuna ulaşılmaktadır.
Özet (Çeviri)
The present thesis is about the black matriarchy via portrayal of the black mothers in the plays by two Afro-American writers: The Amen Corner by James Baldwin and A Raisin in the Sun by Lorraine Hansberry. This thesis examines black woman?s course of becoming dominant in the family as mother and wife in the racist, sexist and patriarchal American society during and after the years of slavery.The first chapter represents an overview of the development of Afro-American literature and of its specific period called `Harlem Renaissance?. The personal life stories and the general characteristics of the literary activity of James Baldwin and Lorraine Hansberry are also included in the first chapter.In the second chapter matriarchy in general and the black matriarchy in particular are studied. Slave society which is seen as the reason of black matriarchy is examined. Then three dominant black, female and mother characters - Margaret, Ruth and Lena - are examined in terms of their motherhood and wifehood.At the end of the thesis, it is concluded that familial dominance of black women along the hard conditions of slave life are the main reasons for the black matriarchs who are strict and controlling mothers and lonely wives estranged to their husbands and religious belief.