İşletme birleşmelerinin işgörenlerin iş tatminine etkisi ve kamu sektöründe bir uygulama
The effect of the business merger on employer's job satisfaction and an application in the public sector
- Tez No: 228874
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. N. DERYA ÖZLER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
- Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 153
Özet
Günümüzde teknolojik ve ekonomik gelişmelerle birlikte rekabet olgusu eskiye nazaran önemini iyice arttırmış, küreselleşme süreci de bu etkiyi had safhaya çıkarmıştır. Dünya gerek sosyal, gerekse ekonomik olarak bütünleşmeye doğru koşar adımlarla ilerlemektedir. Son dönemlerde, özellikle küreselleşmenin de etkisiyle rekabet ortamının doğurduğu sonuçlar, bunun yanında yaşanan ekonomik krizler, işletme birleşmelerini ya da güncel deyimiyle şirket evliliklerini birçok işletme için mecbur kılmaktadır.Türkiye'de de son dönemlerde işletme birleşmeleri hızla artmaktadır. Gerek özel sektör işletmelerinde, gerek kamu kurumlarında çok çeşitli nedenlerle bütünleşme ve birleşmeler meydana gelmektedir.İşletme birleşmelerinin ortaya çıkardığı sonuçlar, o işletmelerde çalışanlardan müşterilere ve tabiatıyla halka ve hatta vergi, teşvik gibi nedenlerle kamu otoritesine kadar birçok kesimi etkilemektedir. Bu noktada işgörenlerin birleşmelerden ne derece etkilendikleri konusu da son derece önemlidir. İşletme birleşmeleri, işgörenlerin yalnızca iş yaşamını değil, ortaya çıkardığı sonuçları itibariyle aynı zamanda sosyal yaşamlarını da derinden etkilemektedir.Çalışmamızda kamu kurumlarından olan Sosyal Sigortalar Kurumu'na bağlı sağlık kurumlarının, Sağlık Bakanlığı'na devri, bu devir işlemi sonucunda meydana gelen birleşme ile işgörenlerin bu birleşmeden nasıl etkilendiklerini araştırmaya çalışacağız.
Özet (Çeviri)
In today?s world the notion competition has acquired a more important perspective thanks to technological and economic development in comparison with the past in parallel with the globalisation which raised their level of effect to the extreme . The world has been in progress by heading for the social and economic integration at a higher speed. In the last of period time, particularly the consequences of the present due to globalisation, competition atmosphere as well as economic crises at work require the merger of business managements, or in an actual sense, the marriage of companies.In Turkey too, in last period the merger of business managements tend to increase rapidly one can witness the integration and merger of businesses in public as well as private sector managements owing to various reasons.The consequences of the merger of managements have a wide effect ranging from the employees in them to costumers, and naturally the public, even the public authority due to taxes and subsidies. At this point, how the employees are affected by the mergers is also important. The merger of managements affects deeply not only the business life of the employees but also the social life of them in the respect of its consequences.In this study, the focus is an dealing with the transfer of the health care services, which belong to social security system, one of public institutions, to the ministry of health and how the employees are affected by the resultant merger due to the transfer process.