Basketbolcularda bazı fiziksel ve fizyolojik özelliklerin incelenmesi
Investigation of some physical and physiological features of basketball players
- Tez No: 228876
- Danışmanlar: PROF. DR. ARSLAN KALKAVAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Bu çalışmada antrenmanın erkek basketbolcuların bazı fiziksel ve fizyolojik özellikleri üzerine etkisinin incelenmesi amaçlanmıştır.Araştırmaya, Uşak Belediye Basketbol Spor Kulübünden 14 elit erkek, erkek 21.43 yaş/yıl ± 2.82 ve Kontrol grubu olarak ta yaşları; 21.00 ± 2.59 olan 12 amatör erkek basketbolcu olmak üzere toplam 26 basketbolcu gönüllü denek olarak katılmıştır. Araştırmada, yaş, boy, vücut ağırlığı, 20 m. sprint, dikey sıçrama, anaerobik güç, aerobik dayanıklılık, sağ ve sol el pençe kuvveti, parametreleri ölçülmüştür.Deneklere; antrenman öncesi ve sonrası olmak üzere iki kez alan testi uygulanarak istatistiksel analizle değerlendirilmiştir. Hazırlık dönemi; 74 gün olmak üzere genel ve özel kondisyon, teknik, taktik çalışmalardan oluşturulmuştur. Birinci resmi lig maçına kadar 81 birim antrenman 12 özel maç ve turnuva oynanmıştır.
Özet (Çeviri)
The Purpose Of This Study Is To Investigate Of Training Effect On Some Physical And Physiological Features In Male Basketball Players.14 elite (age 21.43 ± 2.82) and 12 amateur (age 21.00 ± 2.59) basketball players (total 26 players) were participated with an average age of years. The study involved the measurement of the parameters such as ages, heights, body weights, 10 and 20 m sprint times and 10 and 20 m sprint times with ball, agility and agility with ball, vertical jumps, right and left hand grips strengths , anaerobic and aerobic power (maxVo2).The participants were subjected to pre and post training tests and the results were evaluated by the use of t- test. The preparation phase consisted of 74 day general and special conditioning, technical and tactical exercises.