Primer açık açılı glokomda betaxolol hidroklorürün etkilerinin araştırılması
- Tez No: 22889
 - Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
 - Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
 - Yıl: 1992
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Atatürk Üniversitesi
 - Enstitü: Tıp Fakültesi
 - Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 49
Özet
ÖZET Atatürk Üniversitesi Tıp Fakültesi Göz Hastalıkları Anabilim Dalı Glokom seksiyonunda Aralık 1990- Ocak 1992 tarihleri arasında PAAG'lu 31 hasta üzerinde yürütülen çalışmada Betaxolol HCI % 0.5'in TO düşürücü etkinliği lokal ve sistemik yan etkileri plasebo ile kıyaslamalı olarak araştırılmıştır. Çalışma sonucunda ilacın göziçi basıncını düşürmede etkin; lokal ve sistemik yan etkilerinin ise istatistik! olarak anlamlı olmadığı tesbit edilmiştir. Betaxolol HCI % 0.5 tüm PAAG'lu hastalarda kullanılabileceği gibi özellikle KOAH'lı hastalarda ilk tercih edilecek antiglokomatözdür.
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this study, we searched the intraocular pressure decreasing effect and local and systemic side effects of Betaxolol HCI 0.5 percent in comparison with placebo on 31 patients followed in Glaucoma Section of Atatürk University Faculty of Medicine Department of Ophthalmology. As a result of this study, the drug was found effective on decreasing the intraocular pressure and local and systemic side effects of the drug were found statistically insignificant. As Betaxolol HCI 0.5 percent may be used in all primary open angle glaucome (POAG) patients, it is the drug to be preferred especially in chronic obstructive pulmonary disease (COPD) associated glaucoma patients. b { Usf o-W \ '^ \CjO£Lx m,.J"