Devlet hastanelerindeki müdürlük hizmetlerinin yönetim organizasyon sorunları ve çözüm önerileri: Kütahya devlet hastanelerinde örnek uygulama
State hospital management services management organization problems and the solutions: In Kutahya state hospital sample application
  1. Tez No: 228896
  2. Yazar: KUTLU ÖNAL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ERCAN TAŞKIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
  12. Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 131
Özet
Devlet Hastaneleri ; Sosyal devlet anlayışı olan bir ülkede hasta ve yaralılarının, hastalıktan şüphe edenlerin ve sağlık durumlarının kontrol ettirmek isteyenlerin tedavi gördükleri, rehabilite edildikleri temel kurumlardır. Ayrıca oluşturduğu potansiyele baktığımızda da bacasız sanayi tabir edeceğimiz büyük bir topluğun yönetildiği işletmelerdir.Devlet Hastanelerindeki Müdürlük Hizmetlerinin Yönetim Organizasyon Sorunları ve Çözüm Önerileri: Kütahya Devlet Hastanelerinde Örnek Uygulama başlıklı çalışmanın amacı, aynı zamanda birer işletme olan hastanelerin idari, mali ve destek hizmetlerinden sorumlu olan Hastane Müdürlük hizmetleri içerisindeki personelin yönetimini incelemek ve özellikle adı geçen örgütün pek çok etkinliğini gerçekleştirildiği ve odak noktası olan Hastane Müdürünün, Hastane Müdür Yardımcılarının ve diğer çalışanların çalışma şartları ve yönetsel sorunlarını ortaya koymaktadır. Bu amaçla, çalışma alanı olarak Kütahya İl Sağlık Müdürlüğü'ne bağlı olarak faaliyetini sürdüren Devlet Hastaneleri seçilmiştir.Çalışma literatür taramasıyla ve ilgili mevzuatın incelenmesi ile başlanmış anket yöntemiyle veri sağlanmıştır. Anketlerin bir bütünlük içinde değerlendirilmesi sonucunda, Hastane Müdürlük Hizmetinde çalışan personellerin yönetim ve organizasyon sorunları ayrıntılı olarak tespit edilmiştir.Sonuç olarak; Hastanelerde Tıp, yardımcı tıp hizmetlerinin dışında Hastane Baştabipliğine bağlı olarak idari, mali ve destek faaliyetlerini gösteren Müdürlük Hizmetlerinin Yönetim ve organizasyon sorunları ortaya konulmuş, bu sorunlara yönelik çözüm önerileri de bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
State hospitals, understanding of the social state of public hospitals are the basic institutions in a country Which are the sick and wounded patients who are suspected want to check the health status and to rehabilitate for treatment. Moreover State hospitals are with the potential as we may name a chimney-free industry the managed companies with a large community.Organizational problems in the management of public hospital services and solutions suggestions: directorate application preserved example of public hospital work purpose at the same time operating as a financial and administrative support services of the hospital is responsible for hospital services directorate and hospital staff to examine within management Does it help directorate and managerial problems, and other employees to determine working conditions.Kutahya Healty Service of the City province as the study area hospitals, state health have been choosed connected to the diroetorate with relevant legislation and review of literature has been begun information with the survey methodSurvey results identify the problems of staff has been working.As a result, in hospitals with the exception of medical and auxiliary services hospital services due to the directorate management and organizational problems and solutions to these problems have been found.