İstanbul ili devlet hastanelerindeki aile planlaması polikliniklerine kontrasepsiyon amacıyla başvuran kadınların kullandıkları kontraseptif yöntemler ve tercih nedenlerini etkileyen faktörler
Contraceptive techniques sed by patients that apply to family planning clinics at government hospitals in Istanbul, and the factors that effect method preference
- Tez No: 48741
- Danışmanlar: DOÇ.DR. ANAHİT COŞKUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Kadın Hastalıkları ve Doğum, Nursing, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Doğum ve Kadın Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
87 8. ÖZET Çalışmamız, aile planlaması polikliniklerine kontrasepsiyon amacıyla başvuran kadınların seçtikleri kontraseptif yöntemi ve tercihlerini etkileyen faktörleri belirlemek amacıyla planlanmıştır. İstanbul İl Sağlık Müdürlüğüne bağlı olarak hizmet sunan Haseki Devlet Hastanesi, Şişli Etfal Devlet Hastanesi, Kartal Eğitim ve Araştırma Hastanesi ile Zeynep Kamil Kadın ve Çocuk Hastalıkları Hastanesi aile planlaması polikliniklerine başvuran toplam 329 kadın araştırma kapsamı na alınmıştır. Kadınların demografik ve doğurganlık özellikleri, kontraseptif yöntemelere ilişkin bilgi ve kullanma durumlarıyla ilgili veriler, karşılık lı görüşme yoluyla uygulanan anket formuyla elde edilmiş ve sonuçları yüz delik ve ki-kare testleriyle değerlendirilmiştir. Çalışmamızda, kadınlarımızın genellikle 26-35 yaş grubunda, okuryazar/ilkokul mezunu, ev hanımı oldukları, aile planlamasına ekonomik nedenlerle gereksinim duydukları, % 76.3'ünün en fazla 2 çocuk iste dikleri ve % 49.8'inin önceden küretaj deneyimine sahip oldukları bulgulanmıştır. Araştırmamıza katılan tüm kadınların kontraseptif yöntemlerden birini kullanmakta olduğu, % 74.8'inin modern yöntemleri tercih ettikleri ve çoğunluğunun bu yöntemi üç yıldan kısa süredir kullandıkları saptanmış tır. Araştırmamızda kadınların yaş ve evlilik süresi ile kullandıkları yöntem ve seçme nedeni arasında ters orantılı bir anlamlılık saptanmıştır. Aylık gelir, gebelik ve doğum sayısı istemeden oluşan gebelikleri, daha önce düşük ve küretaj olma durumunun ise kadınların kullandıkları kontra septif yöntemleri ve seçme nedenlerini doğru orantılı olarak anlamlı derecede etkiledikleri bulgulanmıştır. Öğrenim durumu, İstanbul'da yaşama süresi, daha önce yaşadığı bölge ve yerleşim biriminin kadınların kullandıkları kontraseptif yöntemleri etkilemediği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
88 9. SUMMARY Our study is about the contraception methods preferred by the women who consulted“family-planning clinics”to get knowledge about contraseption techniques and the factors that affected their choices. In this study, we examined 329 women who consulted to“family-planning clinics”in“Haseki Devlet Hastanesi”,“Şişli Etfal Devlet Hastanesi”,“Kartal Eğitim ve Araştıram Hastanesi”and“Zeynep Kamil Kadın ve Çocuk Hastalıkları Hastanesi”directed by“istanbul Healt Organization”. The data associated with the women's ability of giving birth and their demographic characteristics is obtained by face to face reviews and the results are evaluated by the“chi-square”tests and percontoge tests. We observed that the women were 26-36 years old could read and write and gratuated from a primary school and were housewifes and they needed“family planning”because of their economic problems. We also founded that the 76.3%, of them wanted maximum 2 children and 49.8% of them had had a curettage experience. We estimated that all of the women we examined were using one of the contraseption methods and 74.8% of them preferred modern techniques. Most of them had been using these methods not more than 3 years. Consequently, there was a reverse relationship between the agelmarriage period and contraception method and reason of choosing this method. Their solory, number of pregnancy and birth, involuntory pregnancies, their curettage and abortion experiences affected their contraception method choices significantly. It's estimated that their education, the period of living in Istanbul, their previous living region and establishment unit didn't affect their choices.