Ankara devlet hastanelerindeki kalite ve memnuniyet çalışmaları konusunda hasta ve hemşire görüşleri: Gazi Mustafa Kemal Devlet Hastanesi örneği
Quality and satisfaction studies on state hospital patients and nurses views in Ankara: Gazi Mustafa Kemal State Hospital case
  1. Tez No: 405642
  2. Yazar: ÖZCAN KURUDAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YELİZ YALÇIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hastaneler, Sağlık Kurumları Yönetimi, İşletme, Hospitals, Health Care Management, Business Administration
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hastane İşletmeciliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Sağlık sektörü son yıllarda önemli bir değişim içindedir. Sağlık hizmeti sunan kurumların varlıklarını sürdürebilmek, kar etmek ve rekabet edebilmek için hizmet kalitesine, çalışan memnuniyetine ve hasta memnuniyetine önem vermesi gerekmektedir. Böylece sağlık kuruluşlarının hizmet sunanları ve hizmet sunulanları sunulan hizmetten memnun kalacaklar ve hastalar ihtiyaç duyduğunda yine aynı sağlık kuruluşuna yönelecektir. Bu çalışmada Ankara'daki devlet hastanelerinde uygulanan kalite ve memnuniyet çalışmaları ve bu çalışmaların çalışan ve hastalar üzerine etkileri belirlenmeye çalışılmıştır. Uygulama olarak Gazi Mustafa Kemal Devlet Hastanesinde 354 yatan hasta ve 100 hemşire ile yüz yüze anket çalışması yapılarak çalışanların ve hastaların yapılan kalite çalışmalarından etkilenme düzeylerinin ölçülmesi, buna bağlı olarak hasta ve çalışan memnuniyetini etkileyen faktörlerin incelenmesi ve öneri geliştirilmesi amaçlanmaktadır. Araştırma sonucu elde edilen sonuçlara göre Gazi Mustafa Kemal Devlet Hastanesinde kalite çalışmalarının çalışanları ve hastaları olumlu yönde etkilediği bununla birlikte hastanenin çevre gürültüsü, yemeklerin soğuk gelmesi gibi bazı eksik yönlerinin de olduğu belirlenmiştir. Anahtar Kelimeler : Kalite çalışmaları, sağlık çalışanları, hasta, etki, memnuniyet.
Özet (Çeviri)
The health sector is in a significant change in recent years. To sustain the presence of institutions providing health care services, and the quality of services for profit to be able to compete, it is necessary to give importance to employee satisfaction and patient satisfaction. Thus, when they are satisfied with the services provided by healthcare institutions to offer those services and those services are offered and patients still need to be directed to the same health care provider. In this study, it's determined that performing quality and satisfaction studies and their effects on employees and patients of this study in a state hospital in Ankara. Quality health care organizations working in this study, the effects on employees and patients of this study were determined. Application as Gazi Mustafa Kemal State Hospital, 354 inpatients and 100 nurses with face to face survey performed work, employees and measuring the impact level of quality study of patients, analysis of factors affecting consequently the patient and employee satisfaction and aims to develop proposals. According to results obtained from quality study data, it was determined that quality studies had positive effects on workers and Noise around of the hospital and servicing cold meal etc patients and there was some problems in the hospitals. Keywords : Quality of work, health care workers, patients, the effect, plaure