Ortaöğretim 10. sınıf bilgi ve iletişim teknolojileri dersinde web tabanlı portfolyo kullanımı -Adana ilinde bir çalışma-
Use of web based portfolio in information and communication technologies course of 10th grade of secondary education -An investigation in Adana-
  1. Tez No: 228921
  2. Yazar: ALİ DÖŞLÜ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MAHMUT OĞUZ KUTLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 141
Özet
Bu araştırmanın temel amacı, ortaöğretim 10. sınıf Bilgi ve İletişim Teknolojileri dersinde web tabanlı portfolyo hazırlama ve web tabanlı portfolyo değerlendirme ile ilgili öğrenci görüşlerini almak, ayrıca öğrencilerin e-portfolyo öğretim sürecine yönelik tutumlarını ve web tabanlı portfolyo yöntemi kullanımı sonucu başarı durumlarını belirlemektir. Araştırmanın evrenini 2007?2008 Eğitim ve Öğretim yılı, 2.döneminde Adana ili Pozantı ilçesi Şehit Zafer Sabancı Lisesi'nde Bilgi ve İletişim Teknolojileri dersi alan 4 sınıfta bulunan toplam 77 öğrenci oluşturmaktadır. Araştırmanın örneklemini ise araştırma evreni içerisinden kademeli uygun örnekleme metodu (two-stage convenience sampling) (Frankel ve Wallen, 1993) kullanılarak seçilen bir sınıftaki 12 öğrenci oluşturmaktadır.Bu araştırmada nitel ve nicel araştırma modelleri birlikte kullanılmıştır. Öğrenci görüşlerini belirleyebilmek için nitel araştırma modeli kullanılarak betimsel analiz yapılmış, öğrencilerin tutumlarını ve başarı durumlarını belirleyebilmek içinse nicel araştırma modeli kullanılmıştır. Öğrenci görüşlerini belirleyebilmek için araştırmanın amacına yönelik olarak, yarı yapılandırılmış görüşme formu hazırlanmıştır. E-portfolyo öğretim sürecine yönelik öğrenci tutumlarını belirleyebilmek için Demirli (2007) tarafından hazırlanan ?e-portfolyo öğretim sürecine yönelik tutum ölçeği? kullanılmıştır. Ölçek yoluyla elde edilen veriler SPSS?11 İstatistiksel Paket Programıyla analiz edilmiş verilerin yüzde, frekans ve aritmetik ortalama değerleri tablolaştırılmıştır. Öğrencilerin başarı durumlarını belirleyebilmek için öğrencilere web tabanlı portfolyolar hazırlatılmıştır. Öğrencilerin web tabanlı portfolyolarını değerlendirebilmek için Vandervelde (2007)' nin hazırlamış olduğu elektronik portfolyo değerlendirme dereceli puanlama anahtarı kullanılmıştır.Araştırma sonucunda, öğrencilerin tamamı yapılan web tabanlı portfolyo çalışmasını olumlu bulmuşlardır. Yaptıkları çalışmanın zevkli ve eğlenceli olduğunu, çalışmayı çok beğendiklerini belirtmişlerdir. Çalışmada yeni kavramlar öğrendikleri, araştırma yapma ve arkadaşlarından yardım alma ihtiyacı duydukları saptanmıştır. Öğrencilerin çoğunluğu web tabanlı portfolyo çalışmasını sayısal dersler yerine sözel derslerde yapılmasını istemektedir. Öğrencilerin tümü çalışmayı tekrar yapmak istemektedirler. Genel olarak öğrencilerin e-portfolyo öğretim sürecine yönelik tutumları ?olumlu? düzeydedir. İstatistiksel olarak cinsiyete göre öğrencilerin e-portfolyo öğretim sürecine yönelik tutumları arasında anlamlı bir farkın bulunmadığı ortaya çıkmıştır. Genel olarak öğrenciler web tabanlı portfolyolarından yeterli puan almışlardır.
Özet (Çeviri)
The main goal of this study is to get the views of students about web-based portfolio preparation and web-based portfolio assessment and also is to determine students? attitudes directed towards e-portfolio instruction process and status of their success in consequence of using web based portfolio method in Information and Communication Technologies course of 10th grade of secondary education. From four different classes, a total of 77 students who attend information and communication technologies course in the second term of 2007?2008 education and instruction period in Şehit Zafer Sabancı High School from Pozantı in Adana constitutes the research area of this study. As for the research group of this study, 12 students of the same class that are selected from research area by using the two-stage convenience sampling (Frankel and Wallen, 1993).In this study a combination of qualitative and quantitative research models are used. Descriptive analysis is applied by using qualitative research model to determine students? opinions. Quantitative research model is used to determine the attitudes of students? and status of their success. To determine students? opinions within the purpose of study, semi-structured interview form was prepared. E-portfolio attitude scale for instruction process which has been prepared by Demirli (2007) is used to determine students? attitude for e-portfolio insctruction process. Data obtained with scale was analysed by means of the SPSS?11 statistical package program, the percentage, frequency and arithmetic average value of data were set as table. Web-based portfolios has been prepared to determine the status of students? success. E-portfolio rubric prepared by Vandervelde (2007) is used to assess students? web-based portfolios.At the end of this study, the web-based portfolio studies have been assessed as positive by all of the students. They said that the study was entertaining and they got a big pleasure. It is also realized that they have learned new concepts, they need the help of their friend?s and making research. Most of the students would like to apply web-based portfolio in verbal courses instead of mathematical courses. All of the students want to be a part of this study again. Generally, attitudes of the students for the e-portfolio instruction process are detected as positive. Statistically, it is found that there is not any significant difference between attitudes of students for e-portfolio instruction process according to sex. Generally, students got enough marks from their web-based portfolios.