Otoportre ve sanatçısının kaygıları
Autoportrait and concerns of its artist
  1. Tez No: 228985
  2. Yazar: ÇİĞDEM ÖNDER
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. MUSTAFA SALİM AKTUĞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Resim Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Sanat tarihinde portre kavramı ortaçağda ?yeniden üretmek? anlamına gelen?protrabo? sözcüğünden gelmektedir. Resimde ve heykelde, ölü ya da sağ,gerçek ya da düşsel bir kişinin kendine ait özelliklerini betimleyen figürler olarakadlandırılır. Sanatçının kendisini betimlediği türüneyse ?otoportre? denir.Otoportrede istenilen role bürünmeyle birlikte ?ifadeyi? en kısa zamandayakalama söz konusudur ve sanat konuları içerisinde bu özelliğiyle önemli biryer teşkil eder.Bu sanat eseri raporunda otoportre olgusu ve onu yaratan sanatçıyla ilgilikaygıların yansımaları ve yaratma süreci kuramsal çalışmalarla desteklenereksunumlanmıştır.Giriş bölümü çalışmaya kaynaklık eden ilk eserlerin sunumunu içermektedir.Birinci bölüm, ?neden otoportre?? sorusunun sanat tarihindeki örnekler veyazarların görüşleriyle açıklanmasıyla oluşturulmuştur. ?Kaygı?nıntanımlanmasıyla başlayan ikinci bölüm, otoportre ve sanatçısının psikolojik vesanatsal görüşleri çerçevesinde açıklanmıştır. Otoportre ustası olarakRembrandt ve Sherman'ın çalışmaya ışık tutan yönleri incelenmiştir. Üçüncübölümde ise yapılan çalışmaların analitik çözümlemesi yapılmış, ifadebütünlüğü ve görsel yeterlilikler sorgulanmış, ?otoportre? ile birlikte ?kaygı?kavramına farklı yorumlar getirilmiştir.Anahtar SözcüklerOtoportre, sanatçı, kaygı, fotoğraf
Özet (Çeviri)
In the history of art, the concept of ?portrait? derives from the word ?protrabo?which meant ?reproduce? in the middle ages. In painting and sculpture, it isdefined as the figures that describe the features specific to a person whetheralive or dead, real or imaginery. The kind in which the artist describes himself orherself is called ?self-portrait?.In self portrait it is possible to grasp the ?expression? by casting the desired role;and with this charactreristic, self-portrait occupies an important place among theother subjects of art.The phenomenon of self-portrait, the reflections of the concerns of its artist andthe creation process are represented and supported by theorerical studies.The introduction part includes the presentation of the very first works that servea source for this study. The first chapter is formed by providing an explanationfor the question ?why self-portrait?? through the opinions of the writers andexamples from the history of art. The second section starting with the definitionof ?concern? is explained within the frame of psychological and artistic views ofits artist. As masters of the self-portrait Rembrant and Sherman are studied ontheir aspects that shed light on this study. And in the third chapter, analyticalanalysis of the studies is made, coherence and visual competences are inquiredand variying interpretations of ?self-portrait? together with ?concern? arepresented.Key wordsAutoportrait, artist, concern, photograph