Balıkesir Gönen ilçesinde üretim yapılan deri çeşitlerin incelenmesi
Research, in Balıkesir province Gönen county centers located in leather tannery
  1. Tez No: 229113
  2. Yazar: SERPİL KOZBAY
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. TOMRİS YALÇINKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Deri ve Kürk Teknolojisi, El Sanatları, Leather and Fur Technology, Crafts
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Geleneksel Türk El Sanatları Bölümü
  12. Bilim Dalı: El Sanatları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 195
Özet
Araştırma, Balıkesir ili Gönen ilçesi merkezindeki deri sanayi bölgesinde bulunan tabakhanelerde üretimi yapılan; deri çeşitlerinin incelenmesi üzerine yürütülmüştür. Araştırma kapsamında 5 ana bölüm altında; Balıkesir iline bağlı Gönen ilçesi deri sanayi bölgesinde üretimi yapılan deri çeşitleri incelenerek sunulmuştur. Araştırmada, Balıkesir Gönen ilçesi merkezindeki deri sanayi bölgesinde bulunan tabakhanelerde üretimi yapılan; deri çeşitleri ve üretimlerinin incelenerek belgelenmesi amaçlanmıştır. Balıkesir ili Gönen ilçesi merkezindeki deri sanayi bölgesindeki 44 tabakhane, araştırmanın evrenini oluşturmuştur. Araştırma örneklemi, 44 tabakhane arasından rast gele seçilen 3 adet tabakhaneden oluşmuştur. Araştırmada işlenti basamakları 4 ana grup altında toplanarak tabaklama öncesi işlemler, tabaklama işlemleri, mekanik işlemler, bitirme işlemleri ve bu işlentilerde kullanılan makineler incelenmiştir. Araştırmada işverenlere uygulanan anketlerden elde edilen bilgiler sonucunda işçi sayıları, kullanılan ham deri ve üretimi yapılan mamul deri çeşitlerine bulgular kısmında yer verilmiştir. Araştırma kapsamında incelenen 32 adet derinin bilgi formları ve işlem basamakları bulgular kısmında verilmiştir. Gönendeki tabakhanelerin tanıtımı ile ilgili çalışmalara ağırlık verilerek yeni pazar alanlarına yönelmeleri gerekmektedir. Yapımı devam eden Gönen organize deri sanayi bölgesinin inşaat çalışmaları bitmiş olup, arıtma tesislerinin yapımının 2010 yılında bitirilmesi hedeflenerek 2013 yılında çevreye duyarlı ve daha iyi ortamlarda çalışmalarını sürdüreceklerdir.
Özet (Çeviri)
Research, in Balikesir province Gönen county centers located in leather tannery industry in the production, the skin was carried out on the examination of varieties. Research coverage under the 5 main sections; Balıkesir province depends on the leather industry in the area of production Gönen district review by the kind of skin is presented. In thıs research, Balıkesir Gönen County located in the center of the tannery in the leather industry in the production, skin types and production of documentation is intended to be reviewed. Balikesir province in the central district Gönen, leather industry in the region, 44 tannery, an investigation of the universe formed. Research sample, from 44 tannery, common future of the tannery was 3.Investigation, the process steps under 4 main groups of the tanning process before the tanning process, mechanical process, end the process and machines used in this işlenti was examined.In this research, is applied to employers as a result of information obtained from surveys, the number of workers used in production of raw leather and leather products in the kind of place is given to the findings. Research is under review in the form of 32 pieces of skin findings in the steps and procedures are given. Studies related to the promotion of the tannery Gönen emphasis should be directed to new market areas.Ongoing construction of leather industrial zones Gönen organize construction work finished , and construction of treatment plants in 2010 was expected to end, in 2013 to work in environmentally sensitive and a better environment will continue.