Hürriyet Gazetesi'nde sağlık haberciliği konusunda bir içerik analizi
A content analysis for health journalism in the Hurriyet Newspaper
  1. Tez No: 229171
  2. Yazar: KEMAL BURAK İŞAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HALİL İBRAHİM GÜRCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gazetecilik, Journalism
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Basın ve Yayın Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
Sağlık habercisi basın kuruluşlarında kamuoyunu sağlık konusunda aydınlatmak amacıyla çalışan uzman basın mensubudur. Yapılan bu çalışma 2007 yılı içinde basılan Hürriyet gazetesi ve gazete eklerinde sağlık konulu haberlerin incelenmesi ve sınıflandırılması üzerinedir. Hürriyet gazetesi medya içerisinde etkin bir konuma ve tiraja sahiptir. Çalışmanın ilk bölümünde iletişim, kitle iletişimi, kitle iletişim araçları irdelenmiştir. Daha sonra sağlık iletişimi ve sağlık haberciliği kavramlarının çeşitli yönlerinin ortaya konulmasına çabalanmıştır.Üçüncü bölümde gazetelerin sağlık haberlerine yapılan içerik analizinin sonuçları grafikler ve yorumlar halinde yer almıştır. Elde edilen verilerle Hürriyet gazetesinin sağlık haberciliği için ortaya koyduğu yayın anlayışı araştırılmıştır. Son olarak elde edilen bulgulara göre gazetenin sağlık haberciliği politikasına bir takım öneriler getirilmiş, takdir edilen yönleri de ortaya konulmuştur.Hürriyet gazetesinin sağlık konularını sansasyondan uzak biçimde işlediği, reklam yapma eğiliminde olmadığı, okurunu bilgilendirmeyi öncelikli amaç olarak belirlediği görülmüştür.Derinlemesine araştırmaların azlığı, sağlık için ayrılmış belirli bir bölümün bulunmaması, haberlerin büyük bölümünün çok küçük alanlarda (1/16) ve az sayıda fotoğrafla verilmesi, sağlık haberlerinin çoğunun gazeteciler tarafından değil tıp doktorları tarafından yapıldığı gerçeği ise araştırmamızın önemli sonuçları arasındadır.Sağlık haberlerinin çoğunluğunun gazete eklerinde yer alması da dikkat çeken ayrı bir noktadır. Bu anlayış sağlık haberlerinin diğer haberlere göre ikinci planda kaldığının bir göstergesi olabilmektedir.Haberlerin günlere ve aylara dağılımına bakıldığında yaz aylarında ve hafta sonlarında sağlık haberlerinin artış gösterdiği dikkati çekmiştir.Bu çalışma daha uzun süreyi ve daha fazla gazeteyi içerecek yeni araştırmalara yön vereceğini düşündürmektedir.
Özet (Çeviri)
A health herald is the specialist member of press who works at the press institutions for the purpose of enlightening the public on the issues of health. This study is about the analysis and classification of health related news published in the Hürriyet newspaper and its supplements throughout the year 2007. The first section of this study analyzes communication, mass communication, and the means of mass communication. Also presented are various aspects of the concepts of health communication and health reporting. Health reporting is studied on many of its aspects.Then, the results of content analysis of health related news are given together with graphs and comments. The objective was to present and criticize the concept of publication that Hürriyet put forth for health reporting. Lastly, based on the results and criticisms, some suggestions are made for the health reporting policy of the said newspaper, and the appreciated aspects are also introduced.Hürriyet newspaper was observed to present the health issues with no intention of causing sensation in public, without a tendency to publicize, but with a primary goal of informing its readers. Among the significant results of our study is the scarcity of in-depth researches, non-existence of a dedicated health section, presenting the news in such small spaces (1/16) and with less number of photographs, and the fact that the most health news are made not by journalists but by medical doctors.A vast majority of health news are placed in the newspaper supplements is another striking issue. This concept may be an indicator that the health news take a back seat compared with other news.When analyzed the distribution of the news into days and months, summer months and weekends are observed to have more health-related news.We believe that this study will pave the way to new researches containing a wider period of time and a variety of newspapers.