Kışkırtıcı ajan
Agent provocateur
  1. Tez No: 229172
  2. Yazar: OZAN ERCAN TAŞKIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NEVZAT TOROSLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hukuk, Kamu Yönetimi, Law, Public Administration
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 329
Özet
Kışkırtıcı ajan başlığını taşıyan çalışmamız üç bölümden oluşmaktadır. Bu konunun tez konusu olarak seçilmesinin nedeni, ceza hukuku kurumları içerisinde kışkırtıcı ajanın yerinin ne olduğunu belirleyebilmek ve figürün suç siyaseti bakımından etkilerini ortaya çıkarabilmektir.Tezimizin birinci bölümünde, kavramsal çerçeve ve kışkırtıcı faaliyet başlığı altında, kışkırtıcı ajanın kimliği ve kışkırtıcı faaliyet incelenmiştir. İkinci bölümde ise, suça iştirak, teşebbüs ve hukuka uygunluk nedenleri kapsamında kışkırtıcı faaliyet değerlendirilmiştir. Tezimizin üçüncü ve son bölümünde ise, kışkırtma faaliyetinin hukuk devleti ilkesi ile uyuşabilirliği, kışkırtıcı ajan müdahalesinin ceza muhakemesi hukuku bakımından ortaya çıkardığı sorunlar ve kışkırtılanın cezai sorumluluğu üzerinde durulmuştur.
Özet (Çeviri)
Our thesis named ?Agent Provocateur? is composed of three chapters. The main reason of choosing this subject as the subject of our thesis is to determine the place of Agent Provocateur within the institution of criminal law and to introduce the effects of the figure in terms of policy of crime.The first chapter discusses the identity of Agent Provocateur and provocative agency under the heading ?conceptual framework and provocative agency?. The second chapter evaluates provocative agency within the context of complicity in a crime, crime of attempt and justification. The last chapter considers the compromise between provocative agency and the rule of law, the problems caused by interferences of Agent Provocateur in terms of criminal procedure and criminal liability while inciting or stimulating another to do a particular deed or when someone is aroused to act in a particular manner; this is the act to provoke.