Tüketim ve endüstriyel ürün pazarlarında yer alan aracıların niteliksel karşılaştırmaları: Eskişehir ilinde bir uygulama
A qualified comparison of the middleman working in consumer and industrial product markets:A survey in Eskişehir
- Tez No: 229174
- Danışmanlar: PROF. DR. BİROL TENEKECİOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
- Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 315
Özet
İşletmeler tarafından seçilen dağıtım kanalları, işletmelerin diğer pazarlama kararları üzerinde de önemli bir etkiye sahip bulunmaktadır. Ekonomik, sosyal ve teknolojik alanda son yıllarda yaşanan hızlı değişme ve gelişmeler dağıtım kanallarında da değişme ve gelişmelere yol açmıştır.Tüketim ürünleri pazarı ile endüstriyel ürün pazarı, geçmişte genellikle bir arada değerlendirilmiştir. Ancak günümüzde, iki pazar arasında benzerliklerin yanı sıra, pek çok önemli farlılıklar bulunduğu da ortaya çıkmıştır. Bu çalışma, özellikle tüketim ürünleri pazarı ile endüstriyel ürün pazarında yer alan aracıların, yapı ve işleyişleri arasında belirgin farklılıklar olup olmadığını ortaya koymaya yöneliktir.Bu çalışma üç bölüm olarak tasarlanmıştır. Birinci bölümünde, genel anlamda dağıtım kanallarının yapı ve işleyişi özetlenmektedir. Bu çerçevede; dağıtım kanalının tanımı, literatürdeki bu alandaki çalışmalar, dağıtım kanalı işlevleri, dağıtım kanalı alternatifleri ve kanal yönetim kararlarına bu bölümde yer verilmiştir.İkinci bölümde, her iki pazarda yer alan aracıların türleri ve niteliksel özellikleri teorik açıdan geniş bir perspektifte ele alınmıştır.Çalışmanın üçüncü ve son bölümünde ise, tüketim ürünleri pazarı ile endüstriyel ürün pazarında yer alan aracıların, yapı ve işleyişleri arasında belirgin farklılıklar olup olmadığı yapılan nitel bir analizle ile ortaya konulmaya çalışılmıştır. Analizde, yarı yapılandırılmış yada yapılandırılmamış nitel verilerin analizinde kullanılan ve bilgisayar destekli nitel veri analizi yapmayı sağlayan NVivo 7.0 programından yararlanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The distribution channels selected by companies have great effects upon other marketing decisions. The rapid changes and developments in economic, social and technological areas have caused changes and developments in distribution channels.In the past, the market of consumer products and that of industrial product were handled together in general. However, besides similarities, many differences have been come out between types of markets. In this study, it is aimed to put forth whether there are distinctive differences in the structures and working styles of the middleman of consumer products and industrial products.The study was designed as three sections (parts). In the first section (part), the structure and operating styles of the distribution channels were summarized in general. In this part, the definition of the distribution channel, related literature review, the functions of the distribution channels, the alternative of distribution channel, and channel management decisions were explained.In the second section (part), the types and qualitative features of the middleman working in both types of markets were theoretically handled from a wide perspective.In the third and last section (part), by adopting (conducting) a qualitative analysis, it was targeted to clarify whether there are distinctive differences in the structures and working styles of the middleman running consumer markets and industrial market. In the analysis, The NVivo program, which is used to carry out analysis of semi-structured and non-structured data, was employed.