Kurum kimliği ve kurumsal bağlılık aeasındaki ilişki, kurum kimliğinin çalışanların kurumsal bağlılıkları üzerindeki etkilerinin bir işletmede araştırılması
Relationship between corporate identity and organizational commitment, research study that the effects of the corporate identity on the employees' organizational commitment in a corporation
- Tez No: 229173
- Danışmanlar: PROF. DR. CELİL KOPARAL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 182
Özet
Bu çalışmanın amacı kurum kimliğinin, çalışanların kurumsal bağlılıkları üzerindeki etkisini belirlemektir. Kurumsal bağlılığı etkileyen kurum kimliği faktörleri olarak, kurumsal iletişim, kurumsal tasarım, kurumsal davranış ve kurumsal yapı incelenmiştir.Kurumsal bağlılığı belirlemek için, Meyer ve Allen'a ait ?üç bileşenli Kurumsal bağlılık modeli? kullanılmıştır. Çalışma kapsamında, çalışanların Kurumsal bağlılık düzeyleri, duygusal bağlılık, devam bağlılığı ve normatif bağlılık olarak üç boyutta incelenmiştir. Kurum kimliği geniş çaplı bir literatür araştırması sonucunda hazırlanmış bir anket üzerinden değerlendirilmiştir. Araştırmada, kurum kimliği faktörleri ile cinsiyet, medeni durum, yaş, çalışma süresi, çalışılan bölüm gibi kişisel faktörlere göre çalışanların bağlılık düzeylerindeki olası farklılıklar, istatistiksel metotlar kullanılarak test edilmiştir.Araştırma sonucunda, araştırmanın yapıldığı işletmede, kurumsal kimlik faktörlerinin normatif bir bağlılık yarattığı, kurum kimliği ile kurumsal bağlılık arasında bir ilişki olduğu tespit edilmiştir. Duygusal bağlılık faktörünün yaratılması için, çalışanlar arasında olumlu ilişkileri sağlayabilecek bir kurumsal kimlik oluşturulması gereklidir. Elde edilen sonuçlara bağlı olarak araştırmanın yapıldığı işletmede algılanan kurum kimliğinin ölçülmesi ve kurumsal bağlılığın artırılması konusunda öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to identify the effects of corporate identity on the employees? organizational commitment. Corporate identity factors effecting the corporate commitment are investigated as the corporate communication, corporate design, corporate behavior and corporate structure.In order to determine the organizational commitment, Meyer and Allen?s `three-component model of organizational commitment? was used. Within this scope, the organizational commitment levels of employees had been examined in three dimensions, emotional commitment, continuance commitment and normative commitment. Corporate identity was examined through a questionnaire developed by an extensive literature review. In research study, the possible differentiations of the employees? commitment levels in regard to corporate identity factors and personal factors like gender, martial status, age, working period and department had been tested by using statistical methods.It is determined that the corporate identity factors create a normative commitment in the corporation that the research was made and there is a relationship between corporate identity and corporate commitment. To create an affective commitment, it is necessary to form a corporate identity that provides positive relationships among the employees. According to the results, suggestions were made in order to measure the perceived corporate identity and to increase the organizational commitment level.