Portföy performans sunumunda global yatırım performans standartlarına uyum ve Türkiye'de uygulanabilirliği
Adjustment of presentation of portfolio performance to global standards and its application to Turkey
  1. Tez No: 229185
  2. Yazar: NURAY İSLATİNCE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NURHAN AYDIN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
  12. Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 279
Özet
Son yıllarda dünyayı etkileyen en önemli unsurlardan olan globalleşme finans endüstrisini de içine almıştır. Sermaye piyasalarına yatırım yapan bireysel ve kurumsal yatırımcıların sayıları ve tasarruf tutarları artış göstermiştir. Bu nedenle, portföy yönetiminin profesyonel olarak yapılması ve yatırımcılara portföy getirilerini karşılaştırarak tasarruflarını en iyi şekilde değerlendireceklerine inandıkları kuruluşlara yönlendirebilecekleri bir ortam gerekliliği doğmuştur.?Portföy Performans Sunumunda Global Yatırım Performans Standartlarına Uyum ve Türkiye'de Uygulanabilirliği? adlı doktora tezinin teorik bölümünde, ülkelerin organize olmuş global piyasalardaki profesyonel değerlere sahip bireysel ve kurumsal yatırımcılara ait portföy performanslarının, standardize edilmiş kurallara uyumunun önemi ortaya konmaya ve standartların zorunluluklarına uyumla ilgili durum tespiti yapılmaya çalışılmıştır.Genel prensipler doğrultusunda şeffaf, adil, güvenilir ve yatırımcıyı koruyan standartların benimsenmesi, yatırımcıların bilinçlendirilerek doğru kararlar almasına ve sermaye piyasalarının gelişmesine olumlu yönde etki yapacaktır.Standartlar, dünya çapında yatırım yöneticilerinin yabancı piyasaları daha iyi anlayabilme yeteneklerini artıracak ve performans raporlama ilkelerinde tek düzelilik sağlayacaktır. Yatırımcıların performans sunumlarını standartlara uyumlu gerçekleştirmesi uluslararası piyasalardaki pazar paylarını da artıracaktır.Tezin uygulama bölümünde, Türkiye' deki portföy yönetim firmalarının GIPS ile ilgili zorunluluklara uyum durumlarının belirlenmesine yönelik bir uygulama yapılmıştır. Türk Sermaye Piyasasındaki portföy yönetim şirketlerinin, GIPS' in CVG (ülkesel versiyonu) uyumlu standartları gönüllülük ilkesine rağmen, benimsedikleri ve uyguladıkları sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
In recent years, the developments of globalization have affected every aspect of the life including finance industry. Number of investors as investment banks and individuals have been increasing and also, the amount of funds that these investors bring to these financial markets have been increasing too. Because of these developments, portfolio management has to be done professionally and there is a requirement for professional institutions such as investment banks that help individual investors about portfolio allocation decisions.This dissertation (?Adjustment of Presentation of Portfolio Performance to Global Standards and its Application to Turkey?) shows the importance of publication/and presentation of portfolio performance of investment banks which manages institutional and individual portfolios to public with a standardized rules.Under the general principles of portfolio presentation rules, acceptance of standards that are transparent, fair, trustworthy and protective investors play an important role to educate investors and help them to make correct and efficient portfolio allocation decisions and also positively affects the development of financial markets in implemented countries.Standardization will help managers of global portfolio investment funds to improve their understanding of foreign financial markets and will lead a unique standard to be used in all markets for presentation. Thus, this standardization in presentation will help investors to improve their market shares in international markets.In application part of this dissertation, by using surveys, it is analyzed whether there is an understanding about the importance of GIPS (CVG) in Turkish financial markets and level of adjustment to these standards and it is understood that Turkish portfolio management firms have accepted and started to apply these standards voluntarily in their works.