Dünya Ticaret Örgütü tarım anlaşması'nın sonuçları ve Türkiye örneği
The consequences of the WTO agriculture agreement and the case of Turkey
- Tez No: 229192
- Danışmanlar: PROF. DR. ERGÜL HAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Bölümü
- Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 198
Özet
Tarım sektörü, tüm ülkeler için büyük önem taşımaktadır. Bunun temel nedeni, tarımın beslenme odaklı bir sektör oluşudur. Dünya nüfusunun hızla artmasıyla birlikte, tarım sektörü daha önemli bir hale gelmiştir.Ülkelerin uyguladıkları tarifeler ve tarife dışı engeller, tarımsal ticaretin gelişimini engellemektedir. Ayrıca ülkelerin tarım sektörüne sağladığı iç destekler, tarımsal ticaretin adil olmayan bir şekilde gerçekleşmesine yol açmaktadır.Dünya Ticaret Örgütü (DTÖ)'den önceki Gümrük Tarifeleri ve Ticaret Genel Anlaşması (GATT) döneminde, tarım sektörü ile ilgili konular görüşülse de, bu konuda bağlayıcı kararlar alınmamıştır. DTÖ'nün Uruguay Turu'nda tarım sektörü ilk kez kapsamlı olarak görüşülmüş ve imzalanan Tarım Anlaşması ile tarım ürünleri ticareti büyük ölçüde disiplin altına alınmıştır.Tarım Anlaşması, tarımsal ticaretin adil ve serbest bir şekilde gelişimini sağlamak amacıyla; pazara giriş, ihracat sübvansiyonları ve iç destekler ile ilgili düzenlemeler getirmiştir. Bu çalışmada, Tarım Anlaşması kapsamında alınan kararların DTÖ üyesi ülkeler tarafından uygulanıp uygulanmadığı ve gerçekleştirilen uygulamaların dünya tarım sektörüne etkisi incelenmiştir. Çalışmanın temel amacı olarak, Türkiye'nin Tarım Anlaşması çerçevesindeki taahhütlerini yerine getirip getirmediği ve bu kapsamda gerçekleştirilen uygulamaların Türkiye'nin tarım sektörüne olan etkileri ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
Agriculture is important for all countries because it is directly related to nutrition. With the rapid increase in the world population, agriculture has become more important.Tariff and non-tariff barriers applied by countries prevent the development of agricultural trade. Moreover, the domestic supports which countries provide to the agriculture sector cause an unfair competition.Although the issues related to agriculture sector were discussed during the General Agreement on Tariffs and Trade (GATT) period before the World Trade Organization (WTO), there was no significant decision taken. At the WTO Uruguay Round, agriculture sector was focused on seriously for the first time and the Agriculture Agreement was signed.The Agriculture Agreement aims at a fair and free agricultural trade by the regulations about market access, export subsidies and domestic support. The aim of this study was to explore whether the regulations of the Agriculture Agreement have been followed or not by the members of the WTO and the effects of these regulations on world agriculture sector were examined. The main aim of the current study was to determine whether or not Turkey has fulfilled the commitments of the Agriculture Agreement and the effects of those applications on Turkey?s agriculture sector.