Medenî Usûl Hukukunda istinafa başvuru, istinaf incelemesi ve istinaf mahkemesinin verebileceği kararlar
Appeal application, appeal review and the judgments of appeal court in Civil Procedure Law
- Tez No: 229194
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUHAMMET ÖZEKES
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk (Medeni Usul ve İcra İflas Hukuku) Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Medeni Usül İcra İflas Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 434
Özet
Medenî Usûl Hukukunda İstinafa Başvuru, İstinaf İncelemesi ve İstinaf Mahkemesinin Verebileceği Kararlar başlığını taşıyan çalışma, giriş ve üç bölümden oluşmaktadır. Bu çalışmada, 2004 yılında gerçekleştirilen reformla kabul edilen istinaf kanun yolunun temel özellikleri ve aşamaları incelenmiştir.Birinci bölümde istinafın tarihi gelişimi, istinafın pozitif hukuktaki temelleri, istinafın temel özellikleri, amacı, konusu, kanun yolları arasındaki yeri ve istinafa tâbi mahkeme kararları incelenmiştir. Bu bölümde özellikle dar ve geniş istinaf sistemleri üzerinde durulmuştur.Tezin ikinci bölümde, istinaf başvurusu başlığı altında, sırasıyla istinafa başvuru hakkına sahip olanlar, istinaftan feragat, istinaf başvurusunun geri alınması, istinafa başvuru süresi, yetkili istinaf mahkemesi, istinafa başvuru şekli, katılma yoluyla istinaf, istinaf sebepleri ve istinaf talepleri incelenmiştir.Üçüncü bölümde, istinaf incelemesi ve karar başlığı altında, ön inceleme, asıl inceleme (tahkikat), sözlü yargılama ve karar aşamaları incelenmiştir. Bu bölümde ön inceleme başlığı altında ön incelemenin konusu ve sonuçları; asıl inceleme başlığı altında, istinaf incelemesinin nasıl yürütüleceği, incelemenin kapsamı, istinaf derecesinde yapılamayacak işlemler, istinafta dava malzemesi ve duruşma konuları ele alınmıştır. İstinaf mahkemesinin verebileceği kararlar başlığı altında ise, ön inceleme ve asıl inceleme sonunda verilebilecek kararlar, istinaf mahkemesinin geçici hukukî koruma kararı verip veremeyeceği ve istinaf mahkemesi kararının biçimsel özellikleri üzerinde durulmuştur.
Özet (Çeviri)
The study, under the title of Appeal Application, Appeal Review and the Judgments of Appeal Court in Civil Procedure Law comprises an introduction and three chapters. In this study, the fundamental characteristics and main phases of the new appeal system, which was adopted with the reform act in 2004, have been examined.In the first chapter, historical development of the appeal, the fundamental rules of the appeal, the main characteristics, the purpose and the subject of appeal have been examined. Also the place of the appeal among the other review procedures and the judgments that are subject to the appeal have been analyzed. In this chapter particularly the comprehensive and simple appeal systems have been handled.In the second chapter of the thesis, under the title of Appeal Application, the persons who have the right to appeal, abandon of the appeal, withdrawal of the appeal application, period set for appeal filing, jurisdiction of the appeal court, the form of appeal application, filing an appeal with a responsive brief, grounds of appeal and demands of appeal have been examined.In the third chapter, under the title of Appeal Review and the Judgments of Appeal Court, phases of pre-review, review, oral hearing and judgment have been examined. In this chapter, under the title of Pre-Review, the subject and results of pre-review have been handled. Under the title of Review, the conduction of review, the scope of review, the transactions of the parties which are not allowed in appeal, the facts and evidences which are admitted in the appeal and finally trial have been analyzed. Under the title of The Judgments of Appeal Court, the judgments that can be given at the end of the pre-review and review, preliminary injunction in appeal and formal characteristics of the appeal court?s judgments have been examined.