İnsan kaynakları eğitiminde e-eğitimin başarılı olmasını sağlayan faktörler ve eğitimi alanların bu konuya ilişkin görüşleri
Factors of e-learning success in human resources training and the opinions of the trained on this subject
  1. Tez No: 229210
  2. Yazar: HARİKA ÖZKAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SERAP BENLİGİRAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Teknolojinin gelişimiyle ortaya çıkan e-eğitim, işletmeler tarafından insan kaynaklarının eğitiminde giderek daha yaygın olarak kullanılan eğitim yöntemlerinden biri haline gelmiştir. Bu çalışmanın amacı, e-eğitim sistemini incelemek ve insan kaynakları eğitiminde e-eğitimin başarılı olmasını sağlayan faktörlere ilişkin bu eğitimi alan kişilerin görüşlerini belirlemektir.Araştırmanın örneklemi, halen çalışmakta ya da bir çalışma geçmişine sahip olan ve e-eğitim sistemini kullanan 41 kişiyi kapsamaktadır. Eğitim alanların e-eğitimin başarılı olması için gereken faktörler hakkındaki görüşlerini belirleyebilmek için bu kişilerden bir e-anketi cevaplamaları istenmiştir. Söz konusu anket formunda ankete katılanların demografik ve çalışma yaşamıyla ilgili özelliklerinin belirlenmesi için 13 soru, e-eğitimin başarılı olmasını sağlayacak faktörlere ilişkin görüşlerin belirlenmesi için 32 soru bulunmaktadır. Katılımcıların e-eğitimin başarılı olmasını sağlayan değişkenlere ilişkin görüşlerini içeren veriler faktör analizi yöntemiyle analiz edilmiştir.Analiz sonuçları e-eğitim sisteminin etkili olabilmesi için altı faktöre dikkat edilmesi gerektiğini göstermiştir. Bu çalışmanın sonuçları insan kaynakları eğitiminde e-eğitim yöntemini kullanmak isteyenler ile e-eğitim sisteminde dersleri tasarlayan işletmeler için yol gösterici olacaktır.
Özet (Çeviri)
E-Learning, which has arisen according as the technological developments, has become one of the most frequently used human resources (HR) training methods by companies. The main objective of this study is to examine the e-Learning system and specify the opinions of the ones who have been trained with e-Learning about the factors related to the succession of the system.The sample of the study contains 41 people trained with e-Learning who are working or had work experience. To determine the opinions of the sample subjects? about the factors required for the e-Learning to be effective, they are asked to answer a survey via Internet. The survey includes 13 questions to define the participants? specialty about their demographic and business life and 32 questions to determine their views about the factors necessary for the e-Learning to be successful. The data obtained the opinions of the participants about the variables which affect the e-Learning?s achievements are analyzed with the factor analysis method.The results of the analysis indicate that there are six factors that affect the succession of e-Learning. The results of this study will be a guide for the managers who want to use e-Learning as a HR training method and the companies which are designing e-Learning systems.