Türkiye'den Amerika Birleşik Devletleri'ne göç eden birinci kuşak göçmenlerin yararlandığı kitle iletişim ortamlarının ulusaşırı kimlik dönüşümüne etkileri
The use of media among first generation immigrants from Turkey who live in the United States of America and its effects on immigrants transnational identities
  1. Tez No: 229214
  2. Yazar: ÖZGÜR İLKE ŞANLIER YÜKSEL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ ŞİMŞEK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İletişim Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 274
Özet
Bu tezde çağdaş uluslararası göç süreçleri ve ulusaşırı toplumsal alanda dolayımlı iletişim pratikleri arasındaki ilişki, Amerika Birleşik Devletleri'nde yaşayan Türkiye kökenli birinci kuşak göçmenler örneğinde incelenmektedir. Göçmenlerin medya kullanımları ve dolayımlı metinleri algılamalarını açıklamak ve Türkçe diyasporik ve ulusaşırı medya aracılığıyla kimliklerinin inşa edilmesi ve dönüşümünü anlamak için, ulusaşırı süreçlere ilişkin çalışmalar ile diyasporik medya çalışmalarını kapsayan kuramsal bir çerçeveden yararlanılmaktadır.New York ve New Jersey eyaletlerinde yaşayan Türkiye kökenli göçmenler arasında sürdürülen dokuz aylık bir etnografik çalışma kapsamında gözlemin yanı sıra 30 katılımcıyla derinlemesine görüşmeler yapılmakta, ayrıca iki ülke arasında hem içerik hem de söylemsel düzeyde farklılık içerdiği gözlenen ABD'de de yayınlanan Hürriyet ve Zaman gazetelerinin iki baskısı karşılaştırılmaktadır. Bu çalışmada kimi iletişim biçimleri ve kültürel pratikler tartışılmakta, ulusaşırı televizyon izleme, ulusaşırı ve diyasporik gazete okuma alışkanlıkları ve İnternet kullanımı Türkiye kökenli göçmenlerin yeni melez kimlikler inşa etmeleri açısından değerlendirilmektedir. Kültürel simgelere ve medya pratiklerine bakmak, ulusaşırı topluluk içinde kimlik oluşumunun devingen dinamiklerini çözümlemek için yararlı bir araçtır. Ulusaşırı medyanın hem etnik hem de kolektif kimliklerin sınırsızlaşması ve yeniden sınırlarının çizilmesindeki merkezi rolü ve gazetelerin ABD'deki Türk göçmenler arasında milliyetçiliğin yeniden üretilmesine katkısı vurgulanmaktadır. Göçmen toplulukları arasında ulusaşırı medyanın gelişmesi ve ulusaşırı mekanizmaların yayılmasının yalnızca geleneksel kültürel entegrasyon yaklaşımına meydan okumakla kalmadığı, aynı zamanda yeni etnik ve kolektif kimliklere sahip yeni kuşaklar için olanaklar sunduğu ileri sürülmektedir.
Özet (Çeviri)
This dissertation explores the relationship between contemporary processes of international migration and mediated communication practices across the transnational social space, specifically in the case of the immigrant community from Turkey in New York and New Jersey area in the USA. The theoretical framework of transnational studies and diasporic media studies is articulated for understanding the media usage and appropriation of mediated texts by immigrants and the formation and transformation of identities of immigrants through diasporic and transnational Turkish-language media.Based on a media ethnography approach, which includes thirty in-depth interviews, participant observation developed during nine months of fieldwork and discourse analysis of news from Hürriyet and Zaman newspapers, this disssertation discusses certain forms of communication and cultural expression and evaluates the diasporic uses of transnational television viewing, the Internet, and the formation of new hybrid identities among immigrants from Turkey. Looking at different forms of media use and cultural practices provide a useful method for analyzing the changing dynamics of identity formation within the transnational community from Turkey. This study underlines the importance of the role of transnational media as a central mechanism of deterritorialization and reterritorialization for both ethnic and collective identity representations. It also explores transnational Turkish-language media -in this case two newspapers- contribute reproducing nationalism among Turkish immigrants in the USA. It is argued that the development of transnational media and the increasing transnational networks among contemporary immigrant communities not only challenges the traditional conceptualization of cultural integration but also suggests possibilities for linking new generations with new ethnic and collective identity expressions.