Avrupa Birliği-Türkiye ilişkilerinde yasadışı göç sorunu
The problem of illegal immigration in European Union-Turkey relations
  1. Tez No: 146961
  2. Yazar: DEVRİM BÜLENT AKKUŞOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. OĞUL ZENGİNGÖNÜL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Uluslararası İlişkiler, Sociology, International Relations
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Avrupa Birliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 223
Özet
ÖZET Geride bıraktığımız yüzyılın özellikle son on yılında aslında yeni bir olgu olmayan yasadışı göç, uluslararası gündemin ilk sıralarında yer almıştır. Yasadışı göç olgusundan başta Amerika Birleşik Devletleri ve Batı Avrupa ülkeleri olmak üzere, özellikle gelişmiş ve gelişmekte olan ülkeler olumsuz etkilenmektedir. Bu göç hareketlerinin pek çoğu ekonomik nedenlerle olmaktadır. Göç eden insanların ancak pek azı ulaştıkları ülkelerde yerleşme hakkı elde edebilmektedirler. Çoğu göç ettikleri ülkeler tarafından geldikleri ülkelere veya üçüncü bir ülkeye gönderilmektedirler. Türkiye Avrupa, Asya ve Afrika üçgeninin merkezinde yer alan konumu ile dünyada en yoğun yasadışı göç güzergahları arasında yer almaktadır. Avrupa ülkelerine yasadışı göçte bir“kaynak”, bir“transit”ve de son dönemde kendisi de bir“hedef ülke”konumuna gelmiştir. Türkiye, coğrafi konumundan doğan endişelerle, Mültecilerin Hukuki Durumuna İlişkin 1951 Cenevre Sözleşmesini“Coğrafi Çekince”ile kabul etmiş, Mültecilerin Hukuki Durumuna İlişkin 1967 Protokolünde bu çekincesini sürdürmüştür. Avrupa Birliği, yasadışı göçle mücadele kapsamında Türkiye'den mevzuatını AB ile uyumlaştırmasını ve 1951 Cenevre Sözleşmesi'ne koyduğu coğrafi çekinceyi kaldırmasını talep etmektedir. Bu çalışmanın amacı, Avrupa Birliği'nin yasadışı göçle mücadele sürecinde Türkiye'den beklentilerini, buna karşılık Türkiye'nin bu süreçteki yaklaşımını açıklamaktır. Çalışmanın birinci bölümde bir olgu olarak yasadışı göçün tanımı yapılmış, nedenleri, sonuçları ve riskleri hakkında bilgi verilmiştir. İkinci bölümde Avrupa Birliği'nin yasadışı göçle mücadele yaklaşımı ele alınmaktır. Son bölümde ise Avrupa Birliği'nin yasadışı göçle mücadele kapsamında Türkiye'den beklentileri, buna karşılık Türkiye'nin bu beklentilere yanıtı ile Türkiye'nin bu süreçteki endişeleri açıklanmaya çalışılmaktadır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Illegal immigration, which is not actually a recently-formed concept, has been on the top lines of the international agenda during especially the last decade of the 20th century. Developed countries, principally United States and the Western European Countries as well as the developing countries have been suffering fom this concept of illegal immigration to a large extent. Economic reasons constitute the main reason of the illegal immigration most of the time. Only a few of the immigrants can be granted the residency rights of the countries that they immigrate to. Actually, in most cases they are either sent back to their own countries or sent to a third country. Turkey, located in the center of Europe, Asia and Africa triangle, is on the busiest illegal immigration route. In the process of illegal immigration to European countries, Turkey, acting as a“resource”and“transit”has transformed into a“target country”recently. As a result of concerns arising from its geographical location, Turkey signed 1951 Geneva Convention with a geographical reservation. This reservation continued to exist as per the 1967 Protocol that is about the legal position of the refugees. As a part of the efforts to fight against illegal immigration, European Union requested Turkey to reconcile its legislation with that of the EU and withdraw its geographical reservation on 1951 Geneva Convention. The aim of this study is to explain EU's requests from Turkey and Turkey's approach to these requests that arise in the process of fight against illegal immigration. In the first part of this study, definition of the illegal immigration, reasons, results and the risks associated with this concept are presented. In the second part, EU's approach in the process of fight against Illegal Immigration is examined. Finally, in the last part, EU's requests from Turkey and Turkey's approach to these requests as well its concerns are explained. VI