Akımsız nikel kaplama tekniğinde banyo tiplerinin etkisinin araştırılması
Nickel plating of tungsten carbide with various bath types by electroles plating technique
- Tez No: 229250
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SABRİ ÇEVİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Bölümü
- Bilim Dalı: Anorganik Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
Bu çalışmada, tungsten karbür (WC) tozlarının akımsız kimyasal kaplama tekniği kullanılarak nikel (Ni) kaplanması amaçlanmıştır. Akımsız nikel kaplama tekniğinde kullanılan belli başlı üç kaplama banyosu, asidik hidrazin, asidik sodyum hipofosfit ve bazik sodyum hipofosfit banyoları yardımı ile kaplama olayı gerçekleştirilmiştir. Kaplanmış tozlar daha sonra bir pres yardımı ile 200 bar (20 MPa) basınçta sıkıştırılarak numuneler oluşturulmuştur. Preslenen tozlar daha sonra 1200°C de sinterlenmiştir. Sinterlenen numuneler taramalı elektron mikroskobu (SEM) ile metalografik olarak incelenmiş ve ayrıca kaplama olayının gerçekleşip gerçekleşmediği EDX analizleri yardımı ile belirlenmiştir.Bu çalışma sonucunda asidik banyolarda yapılan numunelerin elektron mikroskobu görüntülerinde sinterlemenin daha iyi gerçekleştiği görülmektedir. Ayrıca bazik banyolara göre boyutlarda meydana gelen azalma daha az olmuştur. Üç banyo tipi arasında ise hidrazin banyosunun numunesi hem boyutlardaki azalma hem de elektron mikroskobu görüntülerinde daha iyi sonuçlar vermiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, nickel (Ni) plating of tungsten carbide (WC) tried to achieve by using electroless plating technique. Plating process was realized in three types of plating baths, acidic hydrazine (N2H4.H2O), acidic sodium hypophosphite (NaH2PO2.H2O), and base sodium hypophosphite. Plated powders was submitted a pressing process at 200 bar (20 MPa) to perform samples. These samples were sintered at 1200°C. Sintered samples were investigated metallographically by scanning electron microscopy to determine either plating process was materialized or not.According to SEM images of samples, sintering processes in samples of acidic baths were realized better than samples of base bath. Also, decreasing in dimension was better in samples of acidic baths. Comparison of two acidic baths show that sample of hydrazine bath was better according to either decreasing in dimension or SEM pictures.