Bir siyasal iletişim aracı olarak web siteleri: Türkiye'de 2007 genel seçimleri örneği
Websites as a political communication medium: 2007 general elections in Turkey
  1. Tez No: 229262
  2. Yazar: SEYFİ KILIÇ
  3. Danışmanlar: PROF. ÜMİT ATABEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halkla İlişkiler, İletişim Bilimleri, Public Relations, Communication Sciences
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 135
Özet
Siyasal iletişim etkinlikleri içinde büyük bir öneme sahip olan seçim kampanyaları, teknolojinin gelişimine paralel olarak çeşitli kitle iletişim araçları kullanılarak yürütülmektedir. Günümüzde kullanım alanı giderek genişleyen internet, siyasal parti ya da adaylar tarafından yürütülen seçim kampanyalarında yaygın olarak kullanılmakta, seçim kampanyaları, parti ya da adaylara ait olan web siteleri üzerinden yürütülmektedir. Bu çalışmada Türkiye'deki siyasal partilerin web sitelerinden ne ölçüde yararlandığının ve kampanya stratejisinde web sitelerinin ne kadar etkin olduğunun ortaya çıkarılması amaçlanmıştır. Bu amaçlar doğrultusunda çalışmada, Türkiye'de 22 Temmuz 2007 Genel Seçimleri'nde seçime katılan partilerin web siteleri içerik ve tasarım yönünden incelenmiştir. Ayrıca partilerin web siteleri hakkında öğrencilerin tutumları uygulanan anket sorularıyla ölçülmüştür. Çalışmada elde edilen bulgulara göre, web sitelerinin ülkemizdeki partiler tarafından seçim kampanyasını destekleyici bir araç olarak kullanıldığı, kampanya stratejisinde etkin bir konumda olmadığı tespit edilmiştir. Ayrıca web siteleri üzerinde yapılan çözümlemeler sonunda, içerik ve tasarım özellikleri açısından büyük partilere ait web sitelerinin küçük partilere ait web sitelerinden daha iyi durumda olduğu gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Election campaigns which have significant importance in political communication activities are executed via various mass media in parallel with technological developments. Internet, the use of which is expanding day by day is widely used in election campaigns run by political parties or candidates. Campaigns are run through websites of parties or candidates. The aim of this study is to find out to what extend political parties benefit from websites and how effective these websites are in campaign strategies. For these purposes, websites of the parties which participated in Turkish General Elections of 22 July 2007 are examined in terms of content and design. Moreover, attitudes of students towards parties' websites are investigated by a questionnaire. Findings revealed that Turkish political parties use internet as a supportive means of election campaigns and internet is not yet in effective position for these campaigns. Additionally, analysis of websites emphasize that content and design features of major parties' websites are better than the minor parties.