Finansal gelişme ve ekonomik büyüme ilişkisi: Türkiye örneği
Relationship between financial development and economic growth: Turkey case
  1. Tez No: 229263
  2. Yazar: MURAT BELKE
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HARUN DOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Bölümü
  12. Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 282
Özet
Bu çalışma, Türkiye'de ekonomik büyüme sürecinde finansal gelişmenin rolünü, 1970?2006 dönemi için çeşitli zaman serisi tekniklerini kullanarak uygulamalı olarak test etmektedir. Eşbütünleşme testi sonuçları, finansal gelişme ve ekonomik büyüme arasında bir uzun dönem ilişkisinin bulunmadığını ortaya koymaktadır. Granger nedensellik testi sonuçları ise, finans-büyüme ilişkisinde kısa dönemli arz-öncü ve talep-izleyici hipotezlerin her ikisini de destekleyici bulgular elde etmektedir. Nedensellik testi sonuçları, finansal gelişme ve ekonomik büyüme arasındaki nedensel ilişkinin, kullanılan finansal gelişme göstergesine göre değişebileceğini açıkça göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This study, emprically tested the role of financial development in economic growth processes for 1970?2006 period, by using variety time series techniques in Turkey. The conclusions of cointegration test show that there is no long-run relation between financial development and economic growth. However, conclusion of Granger causality test is obtained as supportive evidence to hypothesis of both short-run supply-leading and demand-following in finance-growth relation. The results of causality test exhibit clearly that causal relation between financial development and economic growth may change according to financial development indicator.