Herşey dahil sisteminin ortaya çıkış ve yaygınlaşma sürecinde etkili çevresel baskılar ve konaklama işletmelerinin stratejik yanıtlarının Antalya yöresinde araştırılması
Effective environmental pressures in the process of emergence and spread of all inclusive system and strategic responses of accommodation enterprises: A research in Antalya region
  1. Tez No: 229287
  2. Yazar: RABİA BATO ÇİZEL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FULYA SARVAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Turizm, İşletme, Tourism, Business Administration
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
  12. Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 239
Özet
Tez çalışmasının amacı, kurumsal çevrenin örgütler üzerindeki etkilerine odaklanarak dünya turizm endüstrisinde önemli bir tatil turizmi yönelim merkezlerinden biri olan Antalya yöresindeki konaklama işletmelerinde herşey dahil sisteminin (HDS) ortaya çıkış ve yaygınlaşma sürecinde etkili olan çevresel baskıların ve konaklama işletmelerinin bu baskılara verdikleri stratejik yanıtların incelenmesi olarak belirlenmiştir.Bu çalışmanın temel olarak iki önemli katkı sağlaması öngörülmektedir. Birincisi, örgütsel bağlamda herşey dahil sisteminin benimsenmesi ve uygulanmasına yönelik olarak ortaya çıkan farklı stratejik yanıtların kavramsallaştırılması, sınıflandırılması ve ölçümüne yönelik bir çalışma (ölçüm aracı geliştirip test edilmesi) yapılmasının, ayrıca çevresel baskılara verilen stratejik yanıtları inceleyen Oliver'ın (1991) hipotezlerinin sınanmasına ve stratejik yanıtlar ile performans arasındaki ilişkiye odaklanması açısından da ilgili yazına katkı sağlayacağı düşünülmektedir. İkincisi, bu sistemin Türkiye'nin turizm başkenti olarak adlandırılan Antalya'daki konaklama işletmelerinde ortaya çıkış ve yaygınlaşması sürecinde etkili olan çevresel baskıların ve bu baskıların meydana getirdiği değişimin incelenmesiyle ortaya çıkacak bilgi birikiminin turizm endüstrisinin ulusal ve uluslararası gelişiminde faydalı olacağı öngörülmektedir.Bu çalışmada herşey dahil sisteminin yayılım süreci üç aşamada (ulusal, kurumsal ve örgütsel bağlam) incelenmiştir. Ulusal ve kurumsal bağlam başlığı altındaki açıklamalar görüşmeler ve dokümanlarla toplanan verilere içerik analizi uygulanması sonucu elde edilen bulguların yorumlanması ile yapılmıştır. İçerik analizi sonucu elde edilen bulgular hem araştırmanın kavramsal zeminine hem de anket formunun oluşturulmasında önemli katkı sağlamıştır. Örgütsel bağlam başlığı altında ise işletmelerin HDS'ni benimseme biçimleri çevresel baskılara verdikleri stratejik yanıtlar olarak ölçülmüştür.Tez üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde genel olarak HDS'ni ve örgütsel analizde çevre kuramları incelenmektedir. İkinci bölümde çalışmanın kuramsal zeminini oluşturan kavramsal modeller ve yaklaşımlar açıklanmış ve yapılan görgül araştırmalar özetlenmiştir. Son bölümde ise araştırmanın veri toplama araçları ve analizleri yer almaktadır. Bu bölümde ayrıca araştırmanın bulguları, yorumları, tartışma ve sonuçlara ilişkin toparlama yer almaktadır.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis is to examine the environmental pressures to be effective in the emerging and becoming widespread process of all inclusive system in the accommodation enterprises of the Antalya as an important holiday tourism destination in world tourism industry and their strategic responses towards environmental pressures by focusing the effects of institutional environment on organizations.Two basic contribution of this study is predicted. First, it is thought to seek contribution to related literature by conducting a study which conceptualizes, classifies and measures strategic different responses towards emerging and becoming widespread process of all inclusive system in organizational context. Second, it is expected that accumulation of knowledge coming into view by way of analyzing effective environmental pressures in becoming widespread process of all inclusive system in accommodation enterprises may provide benefits for development of national and international tourism industry.In this study, emerging process of all inclusive system was analyzed in three phase (national, institutional and organizational context). Explanations in the title of national and institutional context were made by the way of explicating findings which is gained from the result of content analysis of data collected from interviews and documents. Findings which are gained from content analysis provided important contribution to both conceptual backgrounds of research and research questionnaire. In the organizational context, adoption types of all inclusive system in accommodation enterprises were measured as their responses toward environmental pressures.This doctorate thesis is divided in to three sections. Section 1 introduces all inclusive system and environment theories. Section 2 develops the theoretical background for this study. In this section, conceptual models and approaches which constitute conceptual background of this study were explained and prior empirical researches were summarized. In the last section, the methods of data collection and analysis were described. In conclusion, Findings, implication, limitations and recommendations for further research were presented.