İş yaşam kalitesi ve motivasyon ilişkisi: Sağlık sektöründe bir uygulama
The relationship between quality of work life and motivation: An ampirical study in the health sector
- Tez No: 229292
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NİLGÜN ANAFARTA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
- Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 158
Özet
İş yaşam kalitesi, örgütün amaç ve hedeflerine yönelik olumlu çıktılar elde edebilmek için çalışanların motivasyonunu sağlamada ve dolayısıyla performanslarını arttırmada önemli bir etkiye sahiptir. Motivasyon seviyesi düşük ve iş yaşam kalitesi çağdaş çalışma standartlarının altında olan bir örgütte görev yapan personelin etkin ve verimli olması oldukça zordur. O halde örgütleri yönetenler, çalışanların iş yaşam kalitesi ve motivasyonlarına yönelik öncelikleri belirlemek, çalışanlarının iş yaşam kalitesi ve motivasyonlarını iyileştirmek durumundadır.Bu çalışma, Uşak ilinde sağlık sektöründe çalışan 458 personelin iş yaşam kalitesi ve motivasyon düzeylerinin belirlenmesi, iş yaşam kaliteleri ve motivasyonları arasındaki ilişkilerin ortaya konması ve iş yaşam kalitesinin motivasyon üzerine etkisinin belirlenmesi amacıyla yapılmıştır.Araştırmanın analizinde öncelikli olarak, iş yaşam kalitesi ve motivasyon boyutlarına ait tanımlayıcı istatistiklere yer verilmiştir. Demografik özelliklerin, iş yaşam kalitesi ve motivasyon faktörleri üzerine etkisine ilişkin t testi ve tek yönlü Anova analizleri yapılmıştır. İş yaşam kalitesi ve motivasyon faktörleri arasındaki ilişkinin ortaya konabilmesi için Pearson korelasyon ve iş yaşam kalitesinin motivasyona etkisini ortaya koymak için de çoklu regresyon analizleri yapılmıştır.Sonuç olarak, çalışanların iş yaşam kalitesi ve motivasyon düzeylerinin belirlenmesinde, yaptıkları iş karşılığında elde ettikleri ücret ve diğer ekonomik kazançların ön plana çıktığı, şu andaki iş yerlerinde çalışmaktan ve iş arkadaşlarıyla ilişkilerinden memnun oldukları tespit edilmiştir. İş yaşam kalitesi ve motivasyon faktörleri arasında pozitif yönde anlamlı bir ilişkinin olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Quality of work life has a significant effect for ensuring motivation of employees to obtain positive outputs concordant with aims and targets of the organizations and thus for increasing performance of employees. It is hardly possible that personnel employed in an organization with low motivation level and poor quality of work life under contemporary working conditions will be efficient and productive. Then, administrators of organizations should determine priorities pertaining to quality of work life and motivation level of employees and to improve quality of work life and motivation level of employees.This study was performed in order to determine quality of work life and motivation levels of 458 personnel employed in healthcare sector in Uşak province, to reveal relationships between qualities of work life and motivations and to determine the effect of quality of work life on motivation.In analysis of the study, first definitive statistics of quality of work life and motivation dimensions were addressed. One-way Anova and t-tests were used for determining effects of demographics on quality of work life quality and motivation factors. In order to determine relationship between quality of work life and motivation factors, Pearson correlation was used and multiple regression analysis was performed for determining effect of quality of work life on motivation.In conclusion, it was found that the wage that they get for the job and other economical revenues emerged in determination of quality of work life and motivation levels and those employees were happy to work in present business place and their relationships with business friends. It was found that there was a positive significant relationship between quality of work life quality and motivation factors.