Toplam verimli bakım planlaması ve bir uygulaması
Total productive maintenance and an application
- Tez No: 229305
- Danışmanlar: PROF. DR. ORHAN KURUÜZÜM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
- Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Bu tez çalışmasında, toplam verimli bakım kavramı incelenmiştir. Birinci bölümde bakım kavramı ele alınmış, işletmenin bakım ihtiyacının sebepleri araştırılmış ve genel bakım yöntemleri ele alınmıştır. İşletme bakım ihtiyaçlarından oluşan, sürekli üretim bandının devam etmesi için çalışmalar toplam verimli bakım planlamasını ortaya çıkarmıştır. İkinci bölümde toplam verimli bakımın nasıl ortaya çıktığı tarihçesi ve gelişimi incelenmiştir. Devamında toplam verimli bakımın işletmeye getirdiği faydalar, verimli bakımın hedeflerine bakılmış ve örnek başarılı uygulayan firmalara değinilmiştir.Toplam verimli bakım kavramı ele alındıktan sonra uygulamasının nasıl yapıldığı incelenmiş ve örnek uygulama geliştirmek için doneler toplanmıştır. Üçüncü bölümde toplam verimli bakımın uygulama maliyetlerini ve yatırımın geri dönüşü konuları yer almaktadır.Toplam verimli bakımın işletmeye örnek uygulaması dördüncü bölümde yer almaktadır. İşletme ekipman parkurundan sorumlu teknik bölümün kullanacağı bu programlar ile amaç teknik departman işleyişini toplam verimli bakıma paralel sistematik hale getirmektir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, Total Productive Maintenance and its applications are investigated.In the first section, maintenance is defined, requirement for maintenance in the plant is also declared and types of maintenance have been mentioned. History of Total Productive Maintenance and the progress to TPM is mentioned in the second section. The main objectives of TPM and advantages that TPM brings to the companies, goal of TPM and examples of companies that successfully implemented TPM, are also mentioned in this section.Having a general view of maintenance and total productive maintenance, the implementation steps in a company is studied in this section. Examples of TPM applications for different companies and recommended application steps are also examined in this section. TPM investment costs and Return of Investment (ROI) ratio are investigated by samples.In order to implement Total Productive Maintenance to the preferred company, in the fourth section developed projects are explained. These programs are developed for the technical people who are responsible for maintenance of the equipment of the company. The goal of these programs is systematic ordering of processes in parallel to Total Quality Management.