Satın alma veritabanı yönetim sistemi ve bir uygulaması
Purchasing management database system and an application
- Tez No: 229304
- Danışmanlar: PROF. DR. ORHAN KURUÜZÜM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
- Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Bu tez çalışmasında, satın alma yönetimi ve tedarik yönetimi uygulamaları araştırılmıştır. Araştırma sürecinde satın alma ve tedarik yönetimi teorik gelişimi incelenmiş ve işletme uygulamaları örneklerine bakılmıştır. Yapılan araştırmalar sonucunda bir örnek işletme için Satın Alma ve Tedarik Yönetimi Sistemi'nin, web teknolojileri kullanılarak, bilgisayarlı uygulaması geliştirilmiştir.İlk bölümde satın alma fonksiyonu ve tedarik kavramı açıklanmaya çalışılmıştır. Genel olarak satın almanın öneminden ve işletme içindeki yerinden, satın alma sürecinin işleyişi ve tedarikçi yönetimi ilgili konulardan bahsedilmiştir.İkinci bölümde Satın Alma Yönetimi'nin fonksiyonel planlama alanları olarak adlandırılabilen Malzeme İhtiyaç Planlama, Kapasite İhtiyaç Planlama, Üretim Kaynakları Planlama ve Kurumsal Kaynak Planlama gibi kavramlarla olan ilişkisi ve aralarındaki organik bağ açıklanmaya çalışılmıştır.Uygulama bölümünde ise, örnek işletme olarak bir havalimanı işletmesindeki mevcut satın alma sürecinin elektronik ortama taşınması ve sürecin iyileştirilmesi amacıyla gerçekleştirilen çalışma açıklanmıştır. Mevcut iş akışı, buna dayalı olarak tasarlanan sistem, veritabanı model ve versiyon seçimi, veritabanı yapıları ve uygulamanın sonuç ve etkileri üzerinde durulmuştur.Satın alma yönetiminin kavramsal etkileri ve bu uygulama sonucunda elde edilen bulgular, günümüz işletmeleri için çok önemli olan maliyet optimizasyonu gibi amaçlar için satın alma yönetiminin ilk sırada kullanılacak bir araç olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, Purchasing and Supply Management and its applications were studied. The theoretical development of the concept and examples in business enterprises were explained.In the first section of the thesis study, Purchasing Management, Supply Management, its importance to the companies and its usage as a main tool to reduce enterprise costs were explained.In the second section, the relations of Purchasing Management with the planning concepts like Material Requirements Planning, Capacity Requirements Planning, Manufacturing Resource Planning and Enterprise Resource Planning were studied. The place and function of Purchasing Management as a networked working function was explained.After these theoretical sections an example company in air transport industry was selected and Purchasing and Supply Management processes currently existing in company was evaluated. After the analysis, a Database Management System model and version was selected for the application. The development of the application and its short explanation, the effects on the overall processes were evaluated.