Bağımsız denetim sürecinde kullanılan analitik inceleme prosedürlerinin denetim standartları açısından değerlendirilmesi ve Türkiye'de SPK'dan yetki almış denetim firmaları üzerine bir araştırma
The evaluation of analytical review procedures in terms of independent auditing process and study on the auditing firms authorized by teh capital market board in Turkey
- Tez No: 229314
- Danışmanlar: PROF. DR. AYTEN ERSOY
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
- Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 250
Özet
Küreselleşme ve bilgi teknolojilerindeki gelişmelere paralel olarak sermaye piyasaları da önem kazanmıştır. Sermaye piyasalarına yatırımcıları çekmenin yanında, mevcut yatırımcıların da piyasada kalmalarını sağlamak gerekir. Bunun için başta yatırımcılar olmak üzere bütün ilgilileri koruyacak ve sermaye piyasasında güveni tesis edecek etkin bir bağımsız denetim sisteminin varlığı şarttır. Bağımsız denetim işte bu ihtiyacın bir sonucudur.Bu çalışmada, denetim firmalarının yaptıkları denetimlerin etkinlik ve verimliğini artırmak amacıyla kullandıkları analitik inceleme prosedürlerinin ulusal ve uluslararası denetim standartları içindeki gelişimi karşılaştırmalı olarak ayrıntılı bir şekilde incelenmiştir. Ayrıca analitik inceleme prosedürlerinin tüm denetim süreci boyunca kullanımı ve prosedürlerin uygulanmasında yararlanılan teknikler de teorik olarak kapsamlı bir şekilde ele alınmıştır.Çalışmanın son bölümünde, teorik olarak ele alınan konuların denetim firmaları tarafından nasıl algılandığı ve analitik inceleme prosedürlerinin ve prosedürlerin uygulanmasında yararlanılan tekniklerin denetim firmaları tarafından ne derece uygulandığını saptamak amacıyla bir araştırma yapılmıştır. Türkiye'de Sermaye Piyasası Kurulu'ndan yetki almış bağımsız denetim firmaları üzerine gerçekleştirilen bu araştırma sonucunda, denetim firmalarının tamamının analitik inceleme prosedürlerini kullandıkları ve denetim standartlarında önemle üzerinde durulan hususların tamamını önemli buldukları saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Capital markets have gained a crucial importance with parallel to the globalization and development in information technologies. In capital markets, it is necessary to maintain current investors besides attracting other investors. Therefore there must be an efficient auditing system in order to build reliability and protect all parties especially investors in a capital market. Independent auditing is a result of this necessity.In this study the development of analytical review procedures in national and international auditing standards, which are used by auditing firms to increase the efficiency and productivity are analysed in a detailed and comparative way. In addition to this, the usage of analytical review procedures during the whole auditing process and the techniques utilized to apply the procedures are theoretically handled.In the last section of the study, a research is done to determine how the theoretically approached topics are perceived by the auditing firms and the extent of application of analytical review procedures and the techniques utilized to apply the procedures by auditing firms. As a result of this research that is applied to the independent auditing firms authorized by Capital Markets Board, it is determined that all of the auditing firms use analytical review procedures and find the emphasized matters in auditing standards significant.