Otel işletmelerini dış kaynak kullanımına yönelten faktörlerin Antalya ili yöresinde araştırılması
Driving factors of outsourcing in hotels : A research in Antalya
  1. Tez No: 229313
  2. Yazar: ONUR DİRLİK
  3. Danışmanlar: PROF. FULYA SARVAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
  12. Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Bu çalışmanın temel amacı otel işletmelerini dış kaynak kullanımına yönelten faktörlerin belirlenmesidir. Çalışmada ayrıca otel işletmelerinin hangi faaliyet alanlarında dış kaynak kullanımına gittikleri, dış kaynak kullanım oranları ve dış kaynak kullanımındaki hedefleri ile elde ettikleri sonuçlar sorgulanmaktadır. Bu bağlamda araştırmada kapsamında dış kaynak kullanımı, otel işletmeleri ve otel işletmelerinde dış kaynak kullanımı ile ilgili alan yazını incelenmiştir.Gerçekleştirilen çalışmada hazırlanan soru formu Antalya ilinde faaliyet gösteren 57 adet 5 yıldızlı otel yöneticisine uygulanmıştır. Kullanılan soru formu 3 bölümden oluşmaktadır. İlk bölümde, otel işletmelerinin hangi faaliyetlerde dış kaynak kullanımına gittiği, dış kaynak kullanım dereceleri ve otel işletmelerinin uyguladıkları dış kaynak kullanım stratejisinden memnuniyetleri sorgulanmaktadır. İkinci bölümde, otel işletmelerini dış kaynak kullanımına yönelten sebeplerin önem ve yarar derecelerinin tespit edilmesine yönelik sorular bulunmaktadır. Son bölümde ise otel işletmelerinin dış kaynak kullanımı sonucunda karşılaştıkları sorunlar, işletmelerin faaliyete geçtiği yıl, yatak kapasitesi, türü, personel sayısı, kalite belgesi sahipliği ve her şey dahil sistemin uygulanma durumlarının sorgulandığı sorular yer almaktadır. Ayrıca son bölümde otel işletmelerinin dış kaynak kullanımının performansları üzerindeki etkisine yönelik bir soru bulunmaktadır.Çalışmada toplanan verilerden elde edilen bulgulara göre otel işletmeleri en yüksek oranda su sporları, dükkanlar, kuaför, spa, promosyon ve reklam faaliyetlerinde dış kaynak kullanımına gitmektedirler. Temel faaliyetleri olan mutfak ve yönetim gibi faaliyetlerde ise dış kaynak kullanılmadığı görülmüştür. Otelleri dış kaynak kullanımına yönelten en önemli faktörler maliyetleri düşürmek, kaliteyi, karlılığı ve verimliliği arttırmaktır. Antalya ili bağlamında dış kaynak kullanımına yönelten uzmanlaşmadan yararlanma ve temel yeteneklere odaklanma dışındaki tüm faktörlerin otel işletmelerine, yöneticilerinin önem verdikleri derecede yarar sağlamadığı saptanmıştır. Bunun yanında yöneticiler dış kaynak kullanımının performansları üzerinde olumlu bir etki yarattığını belirtmektedirler.Çalışmanın temel sınırlılığı örnekleme dahil edilen işletmelerin sadece Antalya ilinde faaliyet gösteren işletmelerden oluşmasıdır. Otel işletmelerinde dış kaynak kullanımı ile ilgili Türkiye'yi temsil edebilecek daha geniş çaplı yapılmış görgül araştırmalara ihtiyaç duyulduğu anlaşılmaktadır.
Özet (Çeviri)
The objective of this study is to determine the factors directing hotels to outsourcing. The study also questions the activities in which hotels use outsourcing, their outsourcing rates, and compares the targets and outcomes of outsourcing. Within this context, literature on outsourcing, hotels and outsourcing in hotels are analyzed.The questionnaire used in the research has been applied to hotel managers of 57 five-star hotels operating in Antalya. The survey constitutes three parts. The first part questions the activities hotels use outsourcing, their degrees of outsourcing and satisfaction levels from outsourcing. In the second part, the questions are directed to determine the significance and benefits of the reasons causing outsourcing. Questions regarding the problems faced by the hotels using outsourcing and the questions asking the demographics of the hotels, like the year that the hotel started operation, bed capacity, number of personnel, quality certificates owned and application of all-inclusive system, constitute the last part of the survey. Furthermore, there is a question asking the effect of outsourcing on performance.According to the results derived from the data gathered in the study, the hotels use outsourcing in watersports, shops, hairdresser, spa, promotion and advertising. On the other hand, it is seen that hotels do not use outsourcing in the main activities such as kitchen and management. The most important reasons that lead hotels to using outsourcing are found to be to decrease costs, to increase quality, profitability and effectiveness. It is seen that when Antalya is considered, the factors that lead to outsourcing, except for specialization and focusing on core competencies, do not provide benefit to the extent that managers attach importance to them. In addition, the managers stated that using outsourcing has positive effects on the performance of the hotel.The limitation of the study is that it constitutes only the hotels operating in Antalya. It is ascertained that empirical studies covering a sample representing Turkey is required.