Antik Bithynia Bölgesinin tarihsel içerikli yazıtlar katalogu ve tarihçesi
The catalogue which consists of historical epigraphs and the history of Ancient Bithynia Region
  1. Tez No: 229324
  2. Yazar: DENİZ GÜÇLÜ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. SENCER ŞAHİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eski Çağ Dilleri ve Kültürleri, Ancient Linguistics and Cultures
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eskiçağ Dilleri ve Kültürleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Bu çalışmanın amacı, günümüzde Kocaeli, Sakarya, Bolu, Bursa illeri ile İstanbul'un Anadolu yakasını kapsayan coğrafyayı içine alan Antik Bithynia bölgesinin epigrafik buluntular temel alınarak, tarihini incelemektir. Bithynia bölgesinin tarihi, epigrafik kaynaklardan elde edilen bulgular ışığında ortaya konulmaya çalışılmıştır. Çalışma epigrafik kaynaklara ek olarak, antik ve modern kaynaklarla da desteklenmiştir. Coğrafi konumu nedeniyle, Asya ile Avrupa arasındaki geçiş yollarının kavşağında yer alan Bithynia bölgesi tarihin her döneminde iskân görmüş, önemli kentleri barındırmıştır. Tarihöncesi dönemlerden, Pers hâkimiyetine, kolonizasyon döneminden Helenistik döneme ve daha sonra Roma, Bizans, Osmanlı dönemlerinde önemli tarihi olaylara şahitlik etmiştir. Çalışmada toplam 58 adet yazıt incelenmiştir. Bölge kentleri ve çevrelerinden bulunmuş olan yazıtların büyük kısmı Roma dönemine tarihlendirilmektedir. Yazıt bakımından hayli zengin buluntulara sahip olan Bithynia bölgesinin, tarihi içerikli, tarihsel açıdan bilgi verici nitelikteki yazıtları nispeten azdır. Antik kaynaklar ışığında incelenen yazıtlar ile Bithynia bölgesinin tarihi spesifik bir açıdan ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
This paper an has focused on the history of Ancient Bithynia region composed an area including cities of Kocaeli, Sakarya, Bolu, Bursa and Anatolian side of Istanbul based an epigraphic findings. In this paper, the history of Bithynia region is tried to be expressed under the light of findings extracted from epigraphic resources. The study is also supported by ancient and modern sources as well as epigraphic ones. Because of its geographical position, many important cities had been established in Bithynia region throughout the history and the region had witnessed many historic events that had occurred during different periods throughout the history ranging from prehistorical period to Persian sovereignty, from colonization period to Hellenistic age and in various periods belonging to Rome, Byzantine and Ottoman empires. This study focuses on 58 tablets. A huge part of the tablets extracted from the cities and arounds in the region belongs to the Roman Empire. Although the region is embodied with full of tablets, the number of historical inscriptions including historical knowledge is relatively lesser.