Doğu Akdeniz'de Romanizasyon süreci ve Nıkaıa kentine yansımaları
The process of Romanization in the Eastern Mediterranean and its reflections on the city of Nicaea
- Tez No: 866146
- Danışmanlar: PROF. DR. CHRİSTİNE ÖZGAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Arkeoloji, Archeology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klasik Arkeoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 920
Özet
Bu doktora tezinde, Küçük Asya'nın kuzeybatısında bulunan Bithynia Bölgesi'ndeki Nikaia kentinin Romanizasyon sürecinin anlaşılması ve değerlendirilmesi amaçlanmaktadır. Modern araştırmacıların halen üzerinde tartıştığı Romanizasyon hususu, ilk araştırmalar ve gelişimi hakkında bilgiler verilerek ele alınmaktadır. Sürecin anlaşılması adına Romalıların Hellas'taki ilk savaşları ve Hellenler ile ilk temaslarına değinilmektedir. Böylelikle Hellas'ta başlayan tarihsel süreç Küçük Asya'ya kadar getirilmekte ve değerlendirilmektedir. Bithynia Bölgesi ve Romalılarla olan ilişkiler ise ayrı bir başlık altında, Nikaia özelinde incelenmektedir. Tarihsel sürece paralel olarak Hellas ve Küçük Asya'dan arkeolojik veriler incelenerek Romanizasyon sürecinin gelişimine dair bilgiler sunulmaktadır. Bunun için her aşamada antik literatürün yanı sıra arkeolojik, epigrafik ve nümismatik veriler yoğun bir şekilde kullanılmaktadır. Böylelikle tarihi sürecin arkeolojik yansımaları net bir şekilde ortaya koyulmaktadır. Romanizasyon açısından Nikaia kenti bir durum analizi olarak tercih edilmiştir. Bithynia Bölgesi'nin en önemli kentlerinden biri olan Nikaia'da Roma vatandaşlarının varlığı görülmekle beraber, bu nüfusun etkisi çeşitli veriler üzerinden anlaşılmaya çalışmıştır. Bu amaçla vatandaşlık politikası, nümismatik veriler, Roma propagandası, kent planı gibi çok aşamalı konuların değerlendirilesi yapılmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to understand and evaluate the Romanization process of the city of Nikaia in Bithynia in northwestern Anatolia. The issue of Romanization, which is still debated by modern scholars, is discussed by giving information about the first researches and its development. In order to understand the process, the first wars of the Romans in Hellas and their first contacts with the Hellenes are mentioned. Thus, the evaluation of the process started in Hellas, brought to Asia Minor, and finally brought to Nikaia in the Bithynia Region. The Bithynia Region and the relations with the Romans are analysed under a separate heading, with a special focus on Nikaia. In addition with the historical process, archaeological data from Hellas and Asia Minor are examined. Subsequently the information on the development of the Romanization process is presented. For this purpose, archaeological, epigraphic and numismatic data as well as ancient literature have been used intensively at every stage. Thus, the archaeological reflections of the historical process are clearly revealed. The city of Nikaia has been chosen as a case study in terms of Romanization. Although the presence of Roman citizens in Nikaia, one of the most important cities of the Bithynia Region, has been observed, the impact of this population has been tried to be understood through various data. For this purpose, multi-stage issues such as citizenship policy, numismatic data, Roman propaganda, and city plan have been tried to be evaluated.