Bir yönetim aracı olarak bütçeleme, seyahat acentaları ve tur operatörlerine yönelik bir uygulama
The budgeting as a management tool; an application for travel agencies and tour operators
- Tez No: 229340
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NİLÜFER TETİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Turizm, İşletme, Tourism, Business Administration
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 183
Özet
Uzun ve kısa vadeli planları olan işletmeler, bu planları rakamsal olarak oluşturmak ve bütçe tabloları düzenlemek zorundadırlar. Geleneksel yönetim şekilleri ve mali yapılar günümüz piyasa şartlarında yeterli olmamaktadırlar. Bir yönetim aracı olarak bütçeleme ve bütçe takibi uzun zamandan beri işletmeler tarafından kullanılan bir yöntemdir. Diğer sektörlere göre ülkemizde daha yeni olan turizm sektöründe faaliyet gösteren turizm işletmeleri de bu kavramın önemini her geçen gün daha iyi anlamaktadırlar.Bu çalışmada öncelikle seyahat acentaları ve tur operatörlerine ait bilgiler verilmiş sonrasında bütçe ve bir yönetim aracı olarak bütçeleme kavramına değinilmiştir. Son bölümde bu tekniğin seyahat acentaları ve tur operatörlerine uygulaması anlatılmıştır.İlk olarak hedefler ve veriler doğrultusunda bütçeler oluşturulmuş, yıl ortasında sezonun durumuna göre bütçe revizeleri yapılmış, yılsonunda farklı olarak oluşan durumların ve değişen parametrelerin gerçekleşmeyi nasıl etkilediği gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The Budgeting As A Management Tool; An Application For Travel Agencies And Tour OperatorsThe companies which have long term plans and financial targets have to form these plans with figures and have to arrange budget tables. The ordinary management systems and financial constitutions do not enough to operate companies in current market conditions. ?The Budgetting as a Managament Tool? and ?Budgetting Control? have been using for long time by companies. The toursim companies which run in toursim sector which is a recent industry in our country; have understood the importance of this concept better day by day.In this writing, firstly knowledges about ?Travel Agencies? and ?Tour Operators? afterwards concept of ?Budgetting? and ?Budgetting as A Management Tool?, are mentioned. At last chapter ?Application of this concepts to Travel Agencies and Tour Operators? is explaned.In the beginning, budgets are formed according to targets and data which belong to the company. Then, end of the year, it is observed that how different situations and changed parameters effect budget realizations.