Ulus devletin tarihsel gelişimi ve geleceği
The historical devolopment and the future of the nation state
- Tez No: 229351
- Danışmanlar: PROF. DR. MERAL ÖZTOPRAK SAĞIR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Siyasal Bilimler, Public Administration, Political Science
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Siyaset ve Sosyal Bilimler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
21. yüzyılın ilk çeyreğinde mikro seviyede bölgesel olarak, makro seviyede küresel çapta; ulus oluşumları, devletlerin yaşadığı değişimler, 11 Eylül terör saldırıları sonrası oluşan ortam; ulus, devlet, etnisite, millet gibi kavramların ve bunların oluşturduğu yapıların gözden geçirilmesine, yenilenmesine ve/veya meydana gelen durum için bir tanımlama yapmaya ve bu tanımlamayı da tartışmayı gerekli kılmaktadır.?Ulus-Devlet'in Tarihsel Gelişimi ve Geleceği? başlıklı bu çalışmada ilk paragrafta bahsedilen bakış açısıyla yola çıkarak; öncelikle ulus ve devlet kavramlarının hangi şartlarda meydana geldiği ve ortaya çıkardığı fikirlerin hangi farklı anlam ve özelliklerde kullanıldığı ulus, ulusçuluk, ulusçuluk/milliyetçilik biçimleri, ulus-devlet, ulus-devletin teorik çerçevesi, ulus-devletin özellikleri ve devlet şekilleri başlıkları altında incelenecektir.İlerleyen kısımlarda ise, ulus-devlet kavramının -18yy. dan sonra ve özellikle küreselleşmeyle birlikte- kendi içinde geçirdiği değişimler incelenecektir. Küreselleşme kavramının karakteristik yapısından bahsedildikten sonra ulus-devletin aşındırılması sürecinden bahsedilecektir. Çalışmada bahsedilen fikir ve tartışmalardan pratik bir bulgu elde etmek için sonuç kısmına geçmeden önce 2008 yılının ilk günlerinde bağımsızlığını ilan eden Kosova ile ilgili diğer tüm aktörleri de kapsayacak şekilde bir araştırma verilecektir. Araştırmanın bilimselliğini artırmak ve bilimsel literatüre katkı sağlanması amacıyla BM Güvenlik Konseyi'nin 10 Haziran 1999 tarihinde Kosova sorunu ile ilgili olarak ele aldığı 1244 sayılı kararın orjinali ve Türkçe çevirisi çalışmanın sonuna eklenecektir. Son olarak giriş ve gelişme kısımlarında incelenecek bulgulardan sonra bu ve benzeri örneklerden çıkarsamalar yaparak bir sonuç fikri veya tartışması ortaya atılacaktır.
Özet (Çeviri)
At the first quarter of the twenty-first century, formation of the nations, the changing conditions of the states, the environment after the terrorist attacks in September 11 necessitate the revising of the conceptions of the nation, the state and the ethnicity regionally in micro level, globally in macro level.Through the viewpoint in the first paragraph of ?The Historical Development and the Future of the Nation States? , first of all in which conditions the concepts of nation and state come in existance, in which different meanings and characteristic features the thoughts are used, will be examined under the titles of the nation, the nationalism, forms of nationalism, the nation state, the theoretical frame of the nation state, the features of the nation-state.In the following parts, after the 18th century the changes of the conception of `Nation-State? in itself by globalization will be studied. After mentioning on the characteristic form of the conception of globalization, process of the corrosion of the Nation State will be mentioned. In the Study; Before the ending part, a research, which comprehends Kosova that declares its independence in the first days of 2008, will be given to get the practical finding from the mentioned thoughts and the arguments. By the aim of increasing the efficiency of the research and contribution to the scientific litterateur, the original and translation form of the verdict decree no.1244, which is dealed by the United Nation?s Security Council in June 10, 1999 in concern with the Kosova issue, will be added at the end of the study. In conclusion, after the findings which will be examined in the parts of prologue and development, a result idea or discussion will be suggested by inferencing from such example and so on.