Küreselleşme sürecinde yerel gündem 21 ve çevre: Antalya örneği
Local agenda 21 and environment in the process of globalization: The study of Antalya
  1. Tez No: 229350
  2. Yazar: SENEM ATVUR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜLSER ÖZTUNALI KAYIR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 182
Özet
Bu çalışmada küreselleşmenin yarattığı dönüşüm sürecinde, Yerel Gündem 21 uygulamalarının, Türkiye ve özelde Antalya kentine yansımaları, tümdengelim yöntemi ile incelenmeye çalışılmıştır. Çalışmada, Gündem 21 öngörülerine dayanarak başlatılan YG21 uygulaması çerçevesinde oluşturulan Antalya Kent Konseyi'nin, belirlenen ilkeler ile uyumu ve özellikle yerel yönetim birimine (Büyükşehir Belediyesi) kararlarını uygulatmakta etkililiği üzerinde durulmaktadır. Bu çerçevede Kent Konseyi Çevre Çalışma Grubu'nun 2001-2005 yılları arasındaki toplantı tutanakları incelenmiş, Büyükşehir Belediyesi'ne etkilerinin anlaşılabilmesi için de aynı tarihler arasındaki Meclis gündemleri ile farklı birimlerin Faaliyet Raporları taranmıştır. Yapılan inceleme sonucunda Kent Konseyi'nin toplumda bir duyarlılık yaratabildiği, farklı kesimlerin katılımının sağlandığı bir tartışma platformu oluşturabildiği gözlenmiştir. Bunun yanında Konsey, kararlarını Büyükşehir Belediyesine uygulatma ve hesap sorma konusunda yeterli çabayı gösterememektedir. Çalışma gruplarının kararları belediye meclisine yansımamaktadır. Kent Konseyi'nin yapılanmasında da, özellikle katılımın arttırılması ve çeşitlendirilmesi konusunda, eksiklikler görülmektedir. Bu nedenle Konsey'in tanınırlığını arttıracak, etkisini güçlendirecek ve yerel yönetim üzerinde toplumsal baskıyı somutlaştıracak, sosyal ve politik gücünü arttıracak, toplumun farklı kesimlerini bir araya getirecek somut projeler üretilmesi önem taşımaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis tries to analyze the effects of the implementation of Local Agenda 21 in Turkey and especially in the city of Antalya in the process of global transformation. This work emphasizes the compliance of Antalya City Council with the principles based on provisions of Agenda 21, and its efficiency for application of its decisions to local government (Metropolitan Municipality). In this context, meeting reports of the Environment Working Group of the City Council in 2001-2005 are analyzed. In order to understand the influence of Council on municipality, decisions and discussions of Municipal Council and working reports of different units were examined, as well. As a result, it can be said that the City Council is able to create a social sensibility and it can constitute a platform for political discussions with the participation of different parts of society. However, the Council is insufficient to enforce the application of its decisions and for transmission of its demands to Municipal Council. Additionally, problems about insufficient accountability, diversification and augmentation of participants in the City Council are important. Therefore, increasing popularity and sociopolitical power of the Council, enforcing its influence, concretizing social pressure on local government and gathering different parts of society projects must be realized.