Heidegger ve modern çağ / öznenin dönüşümü
Heidegger and modern age / subject's metamorphosis
- Tez No: 229358
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. M.CİHAN CAMCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Felsefe, Philosophy
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe Bölümü
- Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Heidegger ve Modern Çağ, Öznenin Dönüşümü başlıklı tezimde, Heidegger'in birinci dönem felsefi yaklaşımlarını ve bu yaklaşımların ışığı altında özne düşüncesini ele alıyorum. Birinci bölümde Antik Yunan'dan bugüne özne düşüncesinin geçirdiği değişimi ele alıyorum. Heidegger'in düşüncelerinde temel aldığı Sokrates öncesi felsefeden 21.yy felsefesine kadar kısaca bir açıklama getiriyorum. İkinci bölümde ise modern dönemin iki büyük filozofu Descartes ve Kant felsefelerinin özneyi kavramını getirdiği noktayı açıklamaya çalışıyorum. Ayrıca bu bölüm içerisinde Descartes ve Kant felsefelerine Heidegger'in getirdiği eleştiriler de yer alıyor. Üçüncü bölüm tezin ana konusunu oluşturan filozof Heidegger ve onun felsefesi üzerine? Bu bölümde Heidegger'in Varlık, Oluş, Dasein gibi kavramlar üzerinden temellendirilen felsefesi ve modern özne eleştirileri yer alıyor. Dördüncü bölümde temellerini modern özneden alan modern bilim ve teknik üzerine Heidegger'in eleştirileri yer alıyor. Ayrıca Heidegger'in çözüm olarak sunduğu sanat, sanat eseri düşünceleri de bu bölümde yer almakta. Son bölümde Heidegger'in felsefesi, çözüm önerisi olarak sundukları neye işaret etmektedir, bunu ele alıyorum. Heidegger'in alternatif hümanizm önerisinin insanlık için 21.yy'da geçerli olup olmadığını açıklamaya çalışıyorum.Çalışma ile genel olarak amaçlanan özne yaklaşımının tarih boyunca geçirdiği dönüşümler ve bu değişikliklerin düşünceye, insanlığa getirdiği sonuçlardır. Yeni felsefi oluşumlar özne eleştirilerinden etkilenerek ne boyutta değişecek, düşünürlere yeni bir ilham verebilecek midir?
Özet (Çeviri)
In my thesis with the topic ?Heidegger and Modern Age, Subject?s Metamorphosis?, I will discuss early Heidegger?s philosophical approaches and particularly his critical attitude towards subjectivity in the light of these approches. In the first chapter, I will discuss the metamorphosis of subject from Ancient Greek Age to modern philosophy. I will give a short explanation about Heideggerian emphasis of the pre-Socratic foundations of 21st century philosophy. In the second chapter, I will try to explain the turning point where two modern philosophers - Descartes and Kant- brought about the epistemological condition of the possibility of modern subject and focus on Heidegger?s critical of this notion of subjectivity. Third chapter is on the originality of Heideggerian alternative subjectivity of humanism which is the main subject of my thesis. In this part of my study, I will highlight Heidegger`s philosophy based on Being, genesis and dasein in relation to his critique of modern subject. The fourth chapter consists of Heidegger?s re-interpretation of modern science and technique which take their sources from modern subject. Art and the work of art, proposed by Heidegger as opposed to modern technology is the main concern of this chapter. In the last chapter, I will try to advocate whether Heidegger?s philosophy and his resolutions are really constructive. I will try to discuss Heidegger?s alternative humanism and its validity for humanity in 21st centuryThe purpose of this study is to discuss the metamorphosis of subject throughout the history and the consequences of these changes on humanity from a Heideggerian point of view and raise a question: In which dimensions will the new philosophical formations (genesis) be affected and effect history by the critique of modern subject?